242
0

AFAD Müdürü Açıkladı: Bin 400'ün Üzerinde Artçı Deprem Oldu

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili derinden sarsan depremlerden sonra son duruma ilişkin basın toplantısı düzenledi.

AFAD Müdürü Açıkladı: Bin 400'ün Üzerinde Artçı Deprem Oldu
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 10 Şubat 2023 14:53

Güncellenme: 11 Nisan 2024 17:45

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili derinden sarsan depremlerden sonra son duruma ilişkin basın toplantısı düzenledi. Orhan Tatar konu ile ilgili detayları paylaşırken, 'Bin 400'ün üzerinde artçı deprem oldu. Hasarlı binalardan belli süre uzak durulmalı.' Şeklinde açıklama yaptı.

AFAD Deprem Risk Azaltma Müdürü Orhan Tatar’ın açıklamalarından öne çıkanlar aşağıdaki gibi:

“Bu depremin etki alanı çok büyük. Ülkemizin yüzölçümün 7'de 1'ine geliyor. Hissedildiği alana baktığınız da ise bütün bu coğrafyadaki ülkelerde bu depremin hissedildiğini biliyoruz.
Son derece bir oluş mekanizmasına sahip olduğunu, art arda 2 tane çok şiddetli depremin meydana geldiğini görüyoruz. Bu depremlerden sonra 6 büyüklüğünde depremler olduğunu biliyoruz. Bu deprem dünyada karasal ortamlarda meydana gelen en büyük depremlerden bir tanesi.

Bu deprem sonrasında bahsettiğimiz Doğu Anadolu fayzonun kolları üzerinde yer kabuğunda 400 km'lik hat boyunca 3-4 metre bir deformasyona uğradığını görüyorsunuz. Sahada çalışan bir çok akademisyen hocamız var.