Türkiye'den 27 İsim Dünya Milyarderler Sahnesinde Boy Gösteriyor!

Forbes Listesinde 27 Türk Bulunuyor!

Türkiye'den 27 İsim Dünya Milyarderler Sahnesinde Boy Gösteriyor!
Yazar: Deniz Kutlu

Yayınlanma: 3 Nisan 2024 14:19

Güncellenme: 29 Mayıs 2024 00:22

Amerikan iş dünyasının önde gelen yayınlarından Forbes'un Milyarderler Listesi her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgiyle takip edildi. Yayınlanan son verilere göre, dünya genelinde milyarder sayısı ve toplam servetinde önemli artışlar yaşandı. Bu yılki rapora göre, milyarder sayısı 141 kişi artarak 2 bin 781'e yükselirken, milyarderlerin toplam serveti 2 trilyon dolar artarak 14,2 trilyon dolara ulaştı.

Listede dikkat çeken isimler arasında, lüks eşya devi LVMH'nin Üst Yöneticisi Bernard Arnault'un 233 milyar dolarlık servetiyle dünyanın zirvesinde yer alması öne çıkıyor. Arnault, bu başarısıyla ikinci kez dünyanın en zengin kişisi unvanını elde etti. Ayrıca, Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk 195 milyar dolarlık servetiyle listenin ikinci sırasında yer alırken, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos ise 194 milyar dolarlık servetiyle üçüncü oldu.

Milyarderler arasında kadınların temsil oranı da dikkat çekiyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kadınlar, milyarderlerin yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturdu. Listenin en zengin kadını, 99,5 milyar dolarlık servetiyle L'Oréal'in kurucusunun torunu Françoise Bettencourt Meyers oldu.

Milyarderlerin yaş ortalaması ise 66 olarak belirlendi. En yaşlı milyarder olarak 102 yaşındaki Amerikalı sigorta kralı George Joseph kaydedildi. En genç milyarder ise, sadece 19 yaşında olan Brezilyalı Livia Voigt oldu.

Milyarderler listesinde Türkiye'den de 27 ismin yer aldığı açıklandı. Bu isimler arasında Yıldız Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker, 5,1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengini olarak 597'inci sıradaki yerini aldı. Onu takip eden diğer Türk milyarderler arasında Kazancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Kazancı, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Kıraç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel ve Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu bulunuyor.

Türk milyarderlerin toplam serveti ise yaklaşık 56,1 milyar dolar olarak hesaplandı. Bu yılın dikkat çeken isimleri arasında, Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da yer alıyor. Baykar, dünyanın en büyük SİHA ihracatçısı olarak 34 ülkeye ihracat yaparak önemli bir başarı elde etti. Gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını ihracattan elde eden Baykar, Türkiye'nin gururu oldu.