Brand Finance'a Göre Dünyadaki En Değerli Ve En Güçlü 10 Markası Listesi (2023)

Global 500 raporunda 2023 en iyiler listesi açıklandı.

Brand Finance'a Göre Dünyadaki En Değerli Ve En Güçlü 10 Markası Listesi (2023)
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 10 Mart 2023 18:21

Güncellenme: 17 Mayıs 2024 07:13

Brand Finance tarafından her yıl yayınlanan "Global 500" raporu, markaların gücü, değeri ve şirketlerin genel mali performansı gibi birkaç faktöre dayanarak dünyanın en değerli markalarını sıralıyor. Bu yılın raporu, en güçlü ve değerli markaların sıralamasında bazı ilginç değişiklikler ortaya çıkardı ve beklenmedik sürprizlerle karşılaşıldı. Bu fotoğraf galerisi, raporda en iyi performans gösteren markaları keşfetmenizi sağlıyor.

 

10 - Tik Tok


Top 10 Most valued Companies As per the Global 500 2023 list by brand Finance.


TikTok, Çin kökenli bir sosyal medya platformu olarak Eylül 2014'te (müzikal.ly olarak başlayarak) piyasaya sürüldü ve son yıllarda inanılmaz bir büyüme kaydettiği için onuncu sırada yer alıyor.


9 - TeslaTesla, elektrikli araçlar, güneş panelleri ve enerji depolama sistemleri gibi ürünlerde uzmanlaşmış bir ABD şirketidir ve Brand Finance'nin Global 500 2023 raporunda dokuzuncu sırada yer almaktadır.


8 - VerizonVerizon Communications, ABD merkezli bir telekomünikasyon ve geniş bant sağlayıcısı olarak, Brand Finance Global 500 2023 raporunda sekizinci sırada yer almaktadır.


7 - ICBC (Çin Sanayi ve Ticaret Bankası)ICBC (Industrial and Commercial Bank of China), yedinci sırada yer alıyor. En büyük hissedarı Çin hükümeti olan bu banka, toplam varlıklarına göre dünyanın en büyük bankasıdır.


6 - SamsungAltıncı sırada, tüketici elektroniği ve ev aletleri üretiminde öncü olan Güney Kore merkezli çok uluslu şirket Samsung bulunmaktadır.


5 - WalmartWalmart, dünya çapında en büyük perakende zinciri olarak büyük ölçekli perakende sektöründe beşinci sırada yer alıyor.


4 - MicrosftDördüncü sırada yer alan şirket, ABD merkezli bir teknoloji şirketi olan ve endüstride önde gelen şirketlerden biri olan Microsoft'tur. Aynı zamanda gelir açısından dünyanın en büyük yazılım üreticilerinden biri ve piyasa değeri bakımından da en büyük şirketlerden biridir.


3 - Google