284
0

CHP, Süleyman Soylu'nun 'TSK'ya Seçim Günü Hazır Ol' Talimatı Belgelerini Paylaştı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan "İçişleri Bakanlığı GAMER üzerinden TSK'dan talebine dair belgeyi kamuoyuyla paylaştı.

CHP, Süleyman Soylu'nun 'TSK'ya Seçim Günü Hazır Ol' Talimatı Belgelerini Paylaştı
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 13 Mayıs 2023 16:33

Güncellenme: 19 Nisan 2024 02:12

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun seçimlere müdahaleye yönelik "GAMER üzerinden yeni bir operasyon planlandığı” iddia edildi.

Bakan sosyal medya hesabından "Seçime iki gün kaldı... İçişleri Bakanlığı GAMER üzerinden TSK'dan ne talep etti? Neden talep etti? Belgesiyle kamuoyuyla paylaşıyorum." diye yazdı.

Basın toplantısında İçişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi (GAMER) üzerinden yapılan yeni bir operasyondan bahseden CHP'li vekil, İzmir Valiliği'ne bağlı GAMER'den alınan bir belgeyi gösterdi. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi'nin bir yazısını il valiliklerin ordu komutanlıklarına gönderdiğini açıkladı.

Bakan, GAMER'den ordu komutanlıklarına gönderilen belgedeki ifadelerle ilgili "Arkadaşlar, savaşa mı gidiyoruz, seçime mi gidiyoruz? Nedir bu? " sorusun soran Bakan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin araç ve personeline seçim yerlerine neden ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

"Hangi seçimde zırhlı araçlar hazır bekletildi?"

"Hangi seçimde TSK zırhlı araçlarıyla hazır bekletildi?" sorusuna İçişleri Bakanı Soylu'dan yanıt talep etti. Valilere ve TSK'ya seslenen Bakan "Suça ortak olmayın." dedi ve kanun dışı emirlere riayet etmemelerini tavsiye etti. Bu seçimin normal, rutin bir seçim olduğunun altını çizdi.

Bakan belgede 'Oy verme günü öncesinde alınacak tedbirler kapsamında kolluk birimlerimize ait zırhlı ve hava araçlarının göreve hazır vaziyette bulundurulması ile seçimin güvenli şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla Valilerimizce gerek görülmesi halinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait personel, zırhlı araç ve diğer araçlardan istifade edilebileceği bildirilmiş olup, kolluk birimlerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait personel ile zırhlı araç ve diğer araçların göreve hazır vaziyette bulunulması hususuna ve gereğine arz ve rica ederim.' ifadelerinin yazdığını anlattı.