638
0

Titanik’i Görmek İsteyen Turistlerin Olduğu Denizaltı Kayboldu

Dünyanın en meşhur gemi kazalarından biri olarak bilinen ve yüzlerce insanın öldüğü Titanik’in enkazını görmek için denize indirilen denizaltı kayboldu.

Titanik’i Görmek İsteyen Turistlerin Olduğu Denizaltı Kayboldu
Yazar: Derin Demirel

Yayınlanma: 20 Haziran 2023 21:31

Güncellenme: 14 Nisan 2024 08:45

Dünyanın en meşhur gemi kazalarından biri olarak bilinen ve 1913’de yüzlerce insanın öldüğü Titanik’in enkazını görmek için düzenlenen turistik tur felakete dönüştü.

“Asla batmayacağı” iddia edilen lüks yolcu gemisi Titanik 2 bin 224 yolcu ve mürettebatla New York'a gitmek üzere İngiltere'nin Southampton kentinden yola çıkmış fakat 15 Nisan 1912'de bir buzdağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik'in sularına gömülerek yok olmuştu.

Titanik’in batığını görmek için düzenlenen tura katılmak için kişi başı 250 bin dolar ödemeniz isteniyor.

Kazada bin 500'den fazla kişi yaşamını yitirmişti, bunlardan bazıları buz gibi soğuk sularda donarak can vermişti. Birçok film ve edebiyat eserine ilham kaynağı olan geminin enkazını görmek için düzenlenen turda ise bir felaket gerçekleşti.

Titan


OceanGate Expeditions isimli şirketin bir aracının 2022 yılında da kısa bir süreliğine kaybolduğu açıklandı. OceanGate Expeditions isimli şirket, denizaltına inen ve özel bir sistemle kontrol edilen aracın Titanik’in batığına inerken kaybolduğunu bildirdi.

Action Aviation isimli şirketin CEO’su olan İngiliz milyarder Hamish Harding’in de Titan isimli araçta olduğu ortaya çıktı. Harding’in dalıştan önce bu kareyi sosyal medyadan paylaştığı görüldü.

Atlas Okyanusu’nun 12.500 fit derinliğinde kaybolduğu açıklanan araç için arama-kurtarma çalışmaları başlarken, yetkililer 96 saatlik oksijen olduğunu belirlendi.

Harding, dalıştan önce sosyal meydyada yaptığı paylaşımda, “Bu dalış ekibine katıldığımı duyurmaktan dolayı çok mutluyum. Bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bu dalış, 2023’ün ilk ve son dalışı olabilir” sözlerini yazmış.

Bu hesaplamalara göre araç içerisindeki oksijen Perşembe günü saat 12 sularına kadar araçtaki mürettebat ve turistlere yetiyor. Uzmanlar, aracın “insanlı kurtarma” çalışmaları yapılmasına imkan vermeyecek bir derinlikte olmasından endişe ettiğini açıkladı.

Titan isimli keşif aracındaki 3 kişinin kimlikleri belirlendi. OceanGate Expeditions isimli şirket tarafından gerçekleşen tura İngiliz milyarder Hamish Harding’in yanı sıra keşfi organize eden şirketin CEO’su Stockton Rush ve Fransız kaşif PH Nargeolet’in de yer aldığı belirtildi. Keşif aracının son bilgi mesajını MV Polar Prince isimli gemiye Pazar günü 04.00’te attığı da öğrenilenler arasında.