Forbes, Türkiye'nin En Zengin İnsanlarını Açıkladı

Forbes, Türkiye'nin En Zengin İnsanlarını Açıkladı

Forbes, Türkiye'nin En Zengin İnsanlarını Açıkladı
Yazar: Funda Cihangir

Yayınlanma: 5 Nisan 2023 17:47

Güncellenme: 12 Temmuz 2024 20:24

Forbes dergisinin her yıl açıkladığı 'Milyarderler Listesi'ne Türkiye'den 26 isim girdi. Türk milyarderlerin toplam kişisel serveti 57.8 milyar dolar oldu. İşte 2023 yılının en zengin 10 Türk'ünü sizler için derledik.

10 Numara: Filiz Şahenk

Doğuş Holding'in patronlarından Filiz Şahenk 2.3 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 10. iş insanı oldu. Filiz Şahenk dünya genelinde ise 1314. sırada yer aldı.

9 Numara: Erman Ilıcak

Türkiye'nin en zengin 9. ismi ise  Rönesans Holding'in patronu Erman Ilıcak oldu. Ilıcak 2.3 milyar dolarlık servetiyle Forbes'in en zenginler listesinde dünya genelinde ise 1312. sırada yer aldı.

8 Numara: Ferit Şahenk

Doğuş Holding'in patronu Ferit Şahenk, 3.5 milyar dolarlık şahsi servetiyle Türkiye'nin en zengin 8. kişisi oldu. Ferit Şahenk, dünya sıralamasında ise 1217. en zengin insan oldu.

7 Numara: Şaban Cemil Kazancı

Kazancı Holding'in patronu Şaban Cemil kazancı, 2.5 milyar dolarlık şahsi servetiyle Türkiye'nin en zengin 7. iş insanı oldu. Kazancı, dünya genelinde ise en zengin 1217. insan oldu.

6 Numara: Mustafa Rahmi Koç

Koç Holding'den emekli olan Mustafa Rahmi Koç, 2.7 milyar dolarlık kişisel servetiyle Forbes'in Türkiye listesinde en zengin 6. Türk iş insanı oldu. Rahmi Koç, Forbes'in dünyanın en zenginleri listesinde ise 1104. sırada yer aldı.

5 Numara: İpek Kıraç

Babası İnan Kıraç'la giriştiği miras kavgasıyla son günlerde gündemden düşmeyen İpek Kıraç, 2.9 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye'nin en zengin. 5. iş insanı oldu. İpek Kıraç aynı zamanda Türkiye'nin en genç zengin iş insanı da oldu. Kıraç, dünya genlinde ise en zengin 1037. kişi...

4 Numara: Semahat Sevim Arsel

Rahmetli Vehbi Koç'un kızı Semahat Sevim Arsel 3 milyar dolarlık kişisel servetiyle en zengin 4. Türk olarak Forbes listesindeki yerini aldı. Arsel, dünya genelinde ise en zengin 982. kişi oldu.

3 Numara: Ali Erdemoğlu

Borsa İstanbul'da son bir senede en çok değer kazanan şirket olan Sasa Polyester'in patronlarından Al Erdemoğlu, 4.7 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin 3. iş insanı oldu. Ali Erdemoğlu, Forbes dünya sıralamasında ise 580. sırada yer aldı.

2 Numara: Murat Ülker

Yıldız Holding'in patronlarından Murat Ülker, 5 milyar dolarlık kişisel servetiyle Türkiye'nin en zengin ikinci kişisi oldu. Ülker yıllardır en zengin Türkler listesinin zirvesinde yer alıyordu... Murat Ülker, Forbes'in dünya genelindeki milyarderler listesinde 534. sırada yer aldı...

1 Numara: İbrahim Erdemoğlu

Son yıllarda Borsa İstanbul'da en çok gündeme gelen şirketlerden biri olan SASA Polyester'in hisselerinde yaşanan değer artışı, İbrahim Erdemoğlu'nu Türkiye'nin en zengin iş insanı yaptı. Dünyada 2 bin 640 milyarder arasında 497'nci sırada yer alan Erdemoğlu'nun servetinin 5.3 milyar dolar olduğu açıklandı. Erdemoğlu Holding’in bünyesinde SASA dışında Merinos Halı, Dinarsu ve Padişah Halı bulunuyor.