658
0

Glazers'ın Man United'ı Satarak Elde Edeceği Miktar Göz Yaşartıcı Boyutlarda

Katar'lı Şeyh Manchester Unıted'ı satın almak istiyor.

Glazers'ın Man United'ı Satarak Elde Edeceği Miktar Göz Yaşartıcı Boyutlarda
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 20 Şubat 2023 13:45

Güncellenme: 13 Nisan 2024 23:11

Glazer Ailesi, Manchester United'ı Sattıktan Sonra Muazzam Bir Kâr Elde Etmeye Hazırlanıyor.

 

Kulüp, geçen yılın Kasım ayında, kulübün tamamının satışı için 6 milyar sterlinlik bir teklif istenerek satışa çıkarıldı. Teklifler için son tarih 17 Şubat 2023 Cuma günü saat 22.00 olarak belirlendi ve dün gece gelip geçti - ve Red Devils'in mülkiyeti için önde gelen iki isim var. Katarlı Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani bir teklifte bulundu ve çocuklukta bir United hayranı olduğunu iddia eden INEOS CEO'su Sir Jim Ratcliffe kendi teklifini başlattı.

 

Katar'ın teklifi 5 milyar sterlin değerinde, Glazers'ın 2005'te Red Devils için ödediğinden çok daha fazla.

Manchester United'ı kaldıraçlı bir satın alımla satın almalarının ardından, Glazer ailesinin Sky Sports'a göre dümende 17 yıl içinde sadece 150 milyon sterlin kendi parasını yatırdığı ve her sezon temettü aldığı bildirildi. Şimdi en az 4 milyar sterlin - 5 milyar sterlin arasında para kazanıyorlar. Kulüpte tam dizginler için 6 milyar sterlinlik bir teklif umuduyla, mevcut sahiplerin kulübe harcadıklarının yaklaşık 40 katı değerinde bir meblağ alacaklarını görecekti. Resmi kulüp merkezini Old Trafford'dan Cayman Adaları'na taşımaları nedeniyle aldıkları para da vergiden muaf olacak. Teklifinden önce Sör Jim Ratcliffe, başarılı teklif veren olarak adlandırılırsa ilk amacını açıkladı.

Wall Street'in desteğini takiben, INEOS şefine yakın bir kaynak Telegraph'a şunları söyledi: "Amacı Manchester United'ın uzun vadeli bir koruyucusu olmak ve kulüp mülkiyetine ilerici bir yaklaşımın standardını belirlemek. "Yerel olarak doğduğu için Manchester'ı Manchester United'a geri koymak istiyor." Bu arada Katar Şeyh Jassim'in de Manchester United taraftarı olduğu ve bu sezonun Old Trafford'daki setinde yakın zamanda ortaya çıkan bir fotoğrafının olduğu söyleniyor. Kulübü borçsuz hale getireceğine ve onları "eski ihtişamlara" geri getireceğine söz verdi. Satışı denetleyen banka olan Raine Grubu, dün geceki yumuşak sürenin ardından bir sonraki adımı belirleyecek. Bu, Todd Boehly'nin Blues'un sahipliğini devralmasından önce geçen yıl Chelsea'de devam eden sürece benzer şekilde, teklif sahiplerinin kısa bir listesini yapmayı içerecektir.Birden Fazla Teklif Ortaya Çıktıkça, The Glazer’lar 'Man Utd'a Fiyat Soruyor'

 

Manchester United'ın şu anki sahipleri olan Glazer ailesinin, kulübü satmak için istedikleri fiyatı belirledikleri ve teklif sahiplerinin yakında bilgilendirileceği bildirildi.

The Glazer’lar, kulüp teklifleri için Cuma günü saat 10'da bir son tarih belirlediler. Son başvuru tarihinden önce, Katarlı yatırımcı Şeyh Jassim bin Hamad bin Jaber Al Thani'nin kulübün yüzde 100'ünü satın almak için bir teklif başlattığı doğrulandı. Katar'ın en büyük bankalarından birinin başkanı olan Şeyh Jassim, yaptığı açıklamada teklifini 'tamamen borçsuz' olarak nitelendirdi. "Teklifin vizyonu, Manchester United'ın futbol mükemmelliği ile ünlü olması ve dünyanın en büyük futbol kulübü olarak kabul edilmesidir." diyerek ekledi.

Ayrıca teklifin kulüp, Old Trafford ve daha geniş altyapı tarafından desteklenen topluluklara yatırım yapmayı amaçlayacağını da belirtti. Şeyh Jassim teklifinin haberini, boyhood United hayranı Sir Jim Ratcliffe ve Ineos tarafından yapılan bir teklifin onayı izledi. Ineos, "Taraftarlar ve daha geniş topluluk adına Manchester United'ın uzun vadeli koruyucuları olarak rolümüzü görürdük. "Hırslı ve son derece rekabetçiyiz ve onları bir kez daha dünyanın bir numaralı kulübü yapmak için Manchester United'a yatırım yapmak istiyoruz." Times daha sonra Cumartesi günü ABD hedge fonu Elliott'un kulüp için son dakika teklifi verdiğini açıkladı. Ancak, tam bir devralma istemedikleri iddia ediliyor. Elliott, geçen yıla kadar AC Milan'ın sahibiydi.

 

Man Utd için fiyat isteyen The Glazer’lar 'ortaya çıktı'

 

Sun, Unıted’ı teklif verenlere, The Glazer’ın kulübü 6 milyar sterlinden daha düşük bir ücret karşılığında satma niyetinde olmadıklarının söyleneceğini iddia etti. Bu istenen fiyat karşılanırsa, United'ın satışı bir spor takımının veya franchise'ın tarihteki en büyük satışı olacaktır. Geçen yıl, Todd Boehly liderliğindeki bir konsorsiyum Chelsea'yi 4,25 milyar sterline satın aldı ve bu da önceki rekoru kırdı. Sun ayrıca içeriden birinin şunları iddia ettiğini bildirdi: "The Glazer’ın gerçekten satmak isteyip istemedikleri ve - eğer yaparlarsa - bunun yalnızca en yüksek dolar için olup olmayacağı hala net değil. "Bu aşamada tam bir satıştan ziyade kısmi bir satışta daha keskin olmaları mümkündür - çünkü bu kulübe daha fazla değer verebilir."
"Konuşma var..." - Gazeteci, Man Utd Hayranlarını Öfkelendirecek The Glazer Hakkında "Endişe Verici" Haberleri Açıkladı

 

Yeni bir rapor, Manchester United taraftarları için kulübün satışıyla ilgili potansiyel olarak 'endişe verici' haberler olduğunu iddia etti.

Kasım ayında, United'ın sahipleri - Glazer ailesi - Premier Lig kulübü için tam veya kısmi satış da dahil olmak üzere 'stratejik alternatifleri' araştırdıklarını açıkladılar. Önümüzdeki 19 Şubat Pazar günü teklifler için 'bir son tarih' belirlendiği bildirildi ve Daily Mail, beş 'ciddi' teklif sahibinin hala oyunda olduğunu iddia ediyor. Bunlar arasında boyhood hayranı ve İngiltere'nin en zengin adamı Sir Jim Ratcliffe ve ABD merkezli yatırımcıların yanı sıra Katar ve Suudi Arabistan'daki ilgili taraflar yer alıyor - ikincisi hala resmi bir teklifte bulunup bulunmayacağına karar veriyor. Katar yatırımcılarının, Psg'nin Katar Spor Yatırımları (QSI) mülkiyeti bir engel teşkil etse de, tekliflerinin büyüklüğünün diğer rakipleri savuşturabileceğinden emin oldukları bildiriliyor. UEFA kuralları, aynı kuruluşa ait iki kulübün UEFA'YA bağlı aynı müsabakada oynayamayacağını belirtir.

 

Gazeteci 'endişe verici' Man Utd haberlerini açıkladı

Gazeteci Pete Hall'a göre, birkaç ticaret görevlisi aynı haber bültenine Joel ve Avram Glazer'ın Old Trafford'da kaldıklarından bahsedildiğini söyledi. Bunun 'alıcılar konsorsiyumunun bir parçası olarak' olabileceği veya United'da eşit hisseye sahip olan Glazer ailesinin geri kalanını satın alabilecekleri iddia ediliyor. Diğer dört kardeşin ise taraftarların The Glazer karşıtı duruşu nedeniyle kulübe ilgisiz oldukları öne sürüldü. Ayrıca, aynı rapor, Camcıların satış baskısı altında olmadıklarını ve bildirilen 10 milyar dolarlık talep fiyatının karşılanmaması durumunda pozisyonlarında kalmaya karar verebileceklerini öne sürüyor. Önceki raporlar, kulübün Erik ten Hag yönetimindeki başarısının, bazı Camcıların pozisyonlarını yeniden gözden geçirmelerine neden olduğunu ve herhangi bir başarının potansiyel olarak istenen fiyatın artmasına izin verdiğini iddia etti. Haber, 2005 yılında kulübün tam kontrolünü ele geçirdiklerinden beri Glazer'ın mülkiyetini son derece eleştiren United taraftarlarının çoğunluğu için endişe kaynağı olacak. Athletic, Joel'in Ekim ayında kulübün taraftar danışma kurulu ile dört saatlik bir Yakınlaştırma görüşmesi yaptığını iddia etmesine rağmen, son yıllarda aile ve taraftarlar arasındaki iletişim nadirdi - Nisan 2021'de Süper Lig'in çöküşünden bu yana üçüncüsü. United'ın Premier Lig dönemindeki en kötü sezonuna rağmen, kulübün geçen yaz Glazers da dahil olmak üzere kulüpte hisse senedi taşıyanlara neden 33,6 milyon sterlin temettü ödediğinin sorulduğu bildirildi.

 

Katarlı Şeyh Jassim, Manchester United'da Ciddi Değişiklikler Yapmak İstiyor

 

Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani, Manchester United'ın tamamen devralınması için 'önemli' bir teklifte bulunulduktan sonra resmi bir açıklama yaptı.

Ömür boyu Unıted destekçisi olduğu söylenen Al Thani, Qatar bank (QIB)'in başkanı ve kolektif net değeri yaklaşık 335 milyar dolar olan iktidardaki kraliyet ailesinin bir parçası. İlgilenen teklif sahibi adayların, resmi olarak tekliflerini sunmaları için Cuma gecesi saat 10'a kadar süre verildi ve Al Thani Nine Two Foundation vakfı aracılığıyla ilgilerini resmen duyurdu. Peki ne dedi? Katar'ın eski Başbakanı Hamad bin Jassim Al Thani'nin oğlu, teklifin Manchester United'ı hem sahada hem de saha dışında eski ihtişamına kavuşturmayı amaçladığını söyledi. Ayrıca futbol takımlarına, antrenman merkezine, stadyuma ve daha geniş altyapıya ve genel taraftar deneyimine yatırım yapmak istiyorlar.

 

İşte tam açıklama:

"Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani bugün Manchester United Futbol Kulübünün yüzde 100'üne teklif verdiğini doğruladı. Teklif, kulübü sahadaki ve saha dışındaki eski ihtişamlarına geri döndürmeyi planlıyor ve - her şeyden önce - taraftarları bir kez daha Manchester United Futbol Kulübünün kalbine yerleştirmeye çalışacak. Teklif, Şeyh Jassim'in futbol takımlarına, eğitim merkezine, stadyuma ve daha geniş altyapıya, taraftar deneyimine ve kulübün desteklediği topluluklara yatırım yapmaya çalışacak olan Nine Two Vakfı aracılığıyla tamamen borçsuz olacak. Teklifin vizyonu, Manchester United Futbol Kulübü'nün futbol mükemmelliği ile ünlü olması ve dünyanın en büyük futbol kulübü olarak kabul edilmesidir. Teklif süreci uygun olduğunda ve geliştiğinde teklifin daha fazla detayı açıklanacaktır."


Halka açılan Kimya firması Ineos, patronu Sir Jim Ratcliffe'den bir teklif de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından Premier Lig kulübü için tekliflerin, kulübü İngiliz mülkiyetine geri döndürmek için United'ı satın alma niyetiyle yapılması bekleniyor.

Sky News aracılığıyla bir kaynak; Ratcliffe'in teklifini "Kulübü sahipliğe modern, ilerici, hayran merkezli bir yaklaşım için bir işaret haline getirme amaçlı bir İngiliz teklifi olarak nitelendirdi."

Kesin bir rakam bildirilmemesine rağmen, Katar'dan gelen teklifin 'minimum' 4 milyar sterlin olması bekleniyor.
Katar, Manchester United'a 5 milyar Sterlinlik Teklifte Bulundu

 

Katar'dan yatırımcılar Manchester United'ı Glazer ailesinden satın almak için bir teklifte bulundular.

Geçtiğimiz Kasım ayında, mevcut United sahipleri, 17 yıldan fazla bir süre dümende kaldıktan sonra kulübü satışa çıkardıklarını açıkladılar. United, dünya futbolunun en büyük kulüplerinden biri olduğundan, satışı çevreleyen ilgi her zaman büyük olacaktı. Sky Sports muhabiri Kaveh Solhekol'a göre resmi olarak bir teklif yapıldı ve tweetledi : "Katar bankalarından birinin başkanı Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani, QİB Manchester United için teklifte bulundu. Gençliğe ve altyapıya vurgu yaparak United'ı eski ihtişamlarına kavuşturmak istiyor. Borç yok. Tüm karlar 92 Vakfı aracılığıyla topluma yeniden yatırılacak.”

Kesin bir rakam olmamasına rağmen, daha önce teklifin 5 milyar sterlin civarında olması beklendiği bildirildi.

 

Açıklamada, “Şeyh Jassim Bin Hamad Al Thani Bugün Manchester United Futbol Kulübünün Yüzde 100'üne Teklif Verdiğini Doğruladı.
"Teklif, Kulübü sahadaki ve sahadaki eski ihtişamlarına geri döndürmeyi planlıyor ve – her şeyden önce - taraftarları bir kez daha Manchester United Futbol Kulübünün kalbine yerleştirmeye çalışacak.

 

"Teklif, Şeyh Jassim'in futbol takımlarına, eğitim merkezine, stadyuma ve daha geniş altyapıya, taraftar deneyimine ve Kulübün desteklediği topluluklara yatırım yapmaya çalışacak olan Nine Two Vakfı aracılığıyla tamamen borçsuz olacak. "Teklifin vizyonu, Manchester United Futbol Kulübü'nün futbol mükemmelliği ile ünlü olması ve dünyanın en büyük futbol kulübü olarak kabul edilmesidir. Teklif süreci uygun olduğunda ve geliştiğinde teklifle ilgili daha fazla ayrıntı yayınlanacaktır.” Katar dışında, Birleşik Krallık'tan bir teklif de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından tekliflerin yapılması bekleniyor. Kimya firması Ineos'un patronu Sör Jim Ratcliffe, Old Trafford kulübü'nün ömür boyu hayranı olan kulübü İngiliz mülkiyetine geri döndürmek için United'ı satın alma niyetiyle halka açıldı.

Tesla'nın sahibi ve diğer United hayranı Elon Musk'un duruma göz kulak olduğu söyleniyor, 157 milyar sterlin değerinde, fiyat Musk için bir engel teşkil etmemeli ve The Glazer'ların United'ı Amerikan yönetimi altında tutmasına izin vermemeli.

Suudi Arabistan, Çin ve Singapur'dan da teklif beklendiğine inanılıyor. Bu, bir ihale savaşının Red Devils nihai satış fiyatını artıracağını umdukları için The Glazer'ların kulağına müzik gibi olacak.

United'ın yeni sahipleri kim olacak? Sadece zaman gösterecek.Bununla da ilgilnebilirsiniz:

Galatasaray'ın Alexis Sanchez'e Yaptığı Teklifi Açıkladı

Döviz Çevirici

Popüler Aramalar
  En Popüler Haberler

  Yorum Yap

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde TRSondakika - Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapan yok! İlk yorumu siz yapın...
  Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak.

  trsondakika: Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi. Son dakika haberleri ve en güncel haberler trsondakika'da.