261
0

Getir Fransa’dan Sonra İspanya’dan da Çekiliyor

İspanya’nın en büyük işçi sendikası CCOO, Getir’in İspanya’daki faaliyetlerine son vereceğini ve 1.560 çalışanının tamamını işten çıkaracağını açıkladı.

Getir Fransa’dan Sonra İspanya’dan da Çekiliyor
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 1 Temmuz 2023 20:04

Güncellenme: 12 Nisan 2024 21:28

Reuters’ın aktardığı habere göre CCOO bu kararın, Getir’in son yatırım turunda umduğu kadar fon bulamaması üzerine alındığını açıkladı:

“Getir’in İspanya’da nasıl büyüyeceği veya nasıl bir pazar stratejisine sahip olacağı konusunda hiçbir fikri olmayan, felaket iş yönetimini kınıyoruz.

“Bundan en büyük zararı işçiler görecek.”

Sendika, Getir’in işçilerine çeşitli tazminat paketleri önermeye başladığını da ifade etti ve bu paketlerin iyileştirilmesi için mücadele edeceklerini sözlerine ekledi.

BBC Türkçe konuyla ilgili Getir’e sorular yöneltti fakat bu sorulara bir cevap verilmedi.

Getir, BBC Türkçe'ye gönderdiği yazılı açıklamada "29 Haziran 2023 tarihinde İspanya'da toplu işten çıkarma prosedürünü başlattığımızı çalışanlarımızın yasal temsilcilerine ilettik" dedi ve devam etti:

"Müzakereler sırasında İspanya'daki operasyonumuz ile ilgili diğer tüm olasılıkları da değerlendirmek için gereken azami özeni göstereceğiz. Müzakere sürecine olan saygımız nedeniyle gerekli açıklamayı sürecin tamamlanmasının ardından yapacağız."

İspanya’da İngiliz teslimat devi Deliveroo’nun piyasadan çekilmesinden sonra Getir’in rakipleri Glovo, Just Eat ve Uber Eats pazar paylarını artırmış, Getir ise rakiplerine yetişememişti.