274
0

Phaselis’teki Cennet Bölgeyi Yok Eden İnşaatlar İçin Durdurma Kararı

Antalya’nın Kemer ilçesinde, birinci derece arkeolojik sit alanı olan Phaselis antik kentinin de bulunduğu Cennet Koyu (Alacasu) ve Bostanlık Koyu’ndaki halk plajı ve tesis inşaatları için yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

Phaselis’teki Cennet Bölgeyi Yok Eden İnşaatlar İçin Durdurma Kararı
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 21 Nisan 2023 19:01

Güncellenme: 22 Eylül 2023 12:47

Antalya'nın Kemer ilçesinde, birinci derece arkeolojik sit alanı olan Phaselis antik kentinin de bulunduğu Cennet Koyu (Alacasu) ve Bostanlık Koyu'ndaki halk plajı ve tesis inşaatları için yürütmeyi durdurma kararı verildiği açıklandı. Phaselis'e Dokunma Hareketi'nden Erol Malçok, "Bu çalışmaları bitirmemeleri için elimizden geleni yapıyoruz. 7 Nisan'dan beri nöbetteyiz buralarda ve sizlerden de bayramda ve bayramdan sonrasında da bize destek olmanızı, nöbete gelmenizi, ziyaret etmenizi, oralarda bulunmanızı, bu dünya harikası Phaselis antik kentini hep birlikte korumayı istiyoruz... Bilirkişi heyetinin raporu hazırlanana kadar herhangi bir çalışma olmaması için yürütmeyi durdurma kararı verilmiş. Bunun takipçisi olacağımızı söylüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kemer'de, Phaselis antik kentinin de yer aldığı Cennet Koyu ve Bostanlık Koyu'nda, halk plajı ve günübirlik tesisler için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan ihalenin sonuçlanması ile birlikte inşaata başlanmıştı. Bahsi geçen ihaleyi, 30 Ocak 2023 tarihinde 47 milyon 737 bin 500 TL artı KDV ile İstanbul merkezli Se-Fa Restorasyon Sanayi İnşaat Ticaret Limitet Şirketi kazanmıştı.

MAHKEME, PROJENİN YÜRÜTMESİNİ DURDURDU

Birçok oda, sivil toplum kuruluşu, dernek ve çevreciler, söz konusu inşaatları yargıya taşıyarak bu ihaleye karşı çıkmıştı. Peyzaj Mimarları Odası, projenin iptali yürütmesinin durdurulması talebi ile Antalya 3. İdare Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme, 13 Nisan'da, telafisi güç veya imkansız zararlar doğurabileceği gerekçesiyle projenin yürütmesinin durdurulması kararına varıldı.