279
0

Saadet Yılmaz Atatürk İle Olan Anılarını Anlattı

95 yaşındaki Saadet Yılmaz da çocukken Atatürk'ü yakından gören, onunla konuşan ve hediyeler alan çocuklardan... O günleri hiç unutmayan Yılmaz, Atatürk'le anılarını TRT Haber'e anlattı.

Saadet Yılmaz Atatürk İle Olan Anılarını Anlattı
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 23 Nisan 2023 18:46

Güncellenme: 19 Nisan 2024 05:57

Ankara'da yaşayan Saadet Yılmaz 1928 doğumlu, neredeyse Cumhuriyet ile aynı yaşta. 23 Nisan onun için çok özel bir anlam taşıyor. Yılmaz, Atatürk'ün çocuklara duyduğu sevginin en yakın tanıklarından birisi. Atatürk ile olan anılarını işte böyle anlatıyor;

"Hiç kaçırmazdık motor sesini duyunca hemen yola çıkardık. O bizi seviyordu, biz de onu seviyorduk. Yani küçük çocuktuk elimize para verdiği zamanlar bile oldu... 'Siz ne yapıyorsunuz?' derdi, 'Biz burada oynuyoruz, sizin geldiğinizi duyduk, motorun sesinden yola çıktık' derdik gülerdi, başımızı sıvardı.

Biz onun elini öperdik, o bizim başımızı okşardı, severdi, bizimle sohbet ederdi, konuşurdu. 'Sen ne yapacaksın orada, Keçiören'de?' derdik, 'Ben orada çay içeceğim, ayran içeceğim, kahve içeceğim' derdi. Gelirdi yine tekrar dururdu, yine inerdi yani inmem demezdi hep inerdi, bizi sever öyle giderdi."