334
0

İzlanda Kışı Nedir? İzlanda Soğuğu Nerelerde Görülür?

Havaların soğumasıve kar yağışlarının başlaması ile birlikte herkesin anlamını bilmediği bazı tanımlar ortaya çıktı. İzlanda soğuğu da bunlardan biri. Peki İzlanda soğuğu nedir? İzlanda kışı nedir, İzlanda kışı, İzlanda soğuğu, İzlanda soğuğu nedir, İzlanda soğuğu nerelerde görülür? Konularını haberimizde derledik...

İzlanda Kışı Nedir? İzlanda Soğuğu Nerelerde Görülür?
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 30 Ocak 2023 20:08

Güncellenme: 26 Mayıs 2024 09:21

İZLANDA KIŞI NEDİR, İZLANDA ALÇAK BASINÇ SİSTEMİ NE DEMEK

İzlanda iki mevsim (yaz-kış) yaşayan ülkelerden biri olarak bilinir… İzlanda’da genellikle kış aylarında sık sık kar yağışı ortaya çıkar. Bu sebeple de soğuk havaları tarif etmek için ‘İzlanda kışı’ ifadesi kullanılır.

İzlanda’nın bulunduğu enlem dairesine karşı iklimi çok soğuk olmaz. Ülkedeki rekor düşük sıcaklık -39 derece olarak ölçülmüşken 2009 yılında ise rekor yüksek sıcaklık 29 derece olarak ölçülmüştür. 

Gulf Stream akıntısının etkisinde kalan adada yazlar nemli ve serin olur. Kışlar ise oldukça yumuşaktır. Isı ortalaması başkent Reykjavik çevresinde kışın -1 C°, yazın ise +11 C°'dir. Fakat kuzey bölgeleri daha soğuk olup sıcaklık ortalaması kışın -8 °C civarındadır. Kuzey kesiminde Haziran ayında güneş 18 gün süre ile hiç batmadan ufuk hattı üzerinde durur.

Yağış ortalaması ise başkent dolaylarında 865 mm, güneydoğuda ise 1.710 mm olarak ölçülmüştür.