Kendi Saçını Kendi Kesen Erkeklere: Saç Kesim Rehberi

Kendi Saçını Kendi Kesen Erkeklere: Saç Kesim Rehberi

Kendi Saçını Kendi Kesen Erkeklere: Saç Kesim Rehberi
Yazar: Funda Cihangir

Yayınlanma: 13 Şubat 2023 16:15

Güncellenme: 23 Şubat 2024 22:57

Pek çok erkek saç kesimi için kuaför ve berberleri tercih etse de evde saç kesmek, düşünüldüğü kadar zor değil. Birkaç detaya dikkat ederek siz de evde harika saç kesimleri yapabilir, berber ve kuaförlere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Evde kendi saçını kesmek isteyen erkeklerin bilmesi gereken her şeyi sizler için derledik.

İşte İhtiyacınız Olan Malzemeler!

İhtiyacınız olan malzemeler şu şekilde: Portatif bir ayna, saç havlusu, saç makası, tıraş makinesi, şampuan ve saç kremi. Burada dikkat edeceğimiz şey, doğru bir tıraş makinesine sahip olmanın önemi. Bu nedenle tıraş makinesi seçmenin inceliklerine değineceğiz.

Tıraş makinesi seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Saç kesimi için tıraş makinesini seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri bıçakların işlevselliği. Zamanla körelen bıçakların eski performansını gösteremeyeceği su götürmez bir gerçek. Bu sebeple değişebilir bıçaklı bir tıraş makinesi tercih etmek, uzun ömürlü bir kullanım için oldukça önemli. Oldukça önemli bir diğer nokta ise tıraş makinesinin pil ömrü. Rahat ve uzun bir kullanım için pil ömrünün 2 saatten fazla olması oldukça önemli. Tercihe bağlı olarak kablolu modeller seçebilir, prize yakın bir yerde saçlarınızı kesebilirsiniz. Ek olarak makinenin yıkanabilir özellikte olması da etkili bir temizlik için şart.

Kesim Öncesi Hazırlık!

Saçlarınızı güzelce şampuanlayın ve durulayın. Ardından saç kremiyle bakım yapın ve tekrardan durulayın. Saçlarınızı temizledikten sonra bir havlu yardımıyla kurulayın ve fazla suyunu alın. İnce bir tarak ya da fırça kullanarak saçlarınızı tarayın. Eğer saçlarınızı taramakta güçlük çekiyorsanız,  argan yağı kullanabilirsiniz. Argan yağı ile dolaşan kısımları çok daha kolay açabilirsiniz. Saçlarınızı taradıktan sonra saçlarınızı ortadan ayırın ve kulaklarınızla orta çizgi arasında kalan kısmı aşağıya doğru tarayın.


Saçlarınızı kesmek için rahat bir ortam bulmanız da oldukça önemli. Bu işlemi ilk defa uyguluyorsanız birkaç saatinizi alabileceğini unutmayın. Bu nedenle rahat edebileceğiniz bir ortam yaratmanız şart. Ek olarak karşınıza ve arkanıza bir ayna yerleştirmek, çok daha kolay bir şekilde kesim yapmanızı sağlar. Dilerseniz bir arkadaşınızdan yardım alabilir, başınızın arkasında bir ayna tutmasını rica edebilirsiniz.

Kesim uzunluğunu belirleyin

Tıraş makinesinin aparatlarını kullanarak saç kesim uzunluğunu belirleyin. Genellikle 3 ila 13 mm arasındaki uzunluklar, basit bir saç kesimi için ideal kabul edilmektedir. Eğer tıraş makinenizin kulak arkası için farklı aparatları bulunuyorsa bu aparatları kullanabilir, kulaklarınızın arkasını kolay bir şekilde tıraş edebilirsiniz. Kesime başlamadan önce tarak aparatını kesme başlığına, dişleri yukarı bakacak şekilde takmayı ve alt mandalı kesme başlığının alt ucuna bastırarak sabitlemeyi unutmayın.

Arka ve Yan Kesim

Evde saç kesimi için önce arka ve yan kesimle başlamalısınız. Bu bölgeleri keserken makinenizi düşük ayarda kullanmaya özen gösterin. Bu sayede saçlarınızı azar azar kesebilir, olası kazaların önüne geçebilirsiniz. Düşük numaralı bir başlık kullanın ve makinen bıçağının ucuyla yanlarınızı aşağıdan yukarıya doğru kısaltın. Yukarıya çıktıkça makinenin bıçağını eğerek yumuşak bir geçiş elde etmelisiniz. Saçın çıkış yönünün tersine gitmeye özen gösterin. Böylelikle daha düzgün bir kesim yapmış olacaksınız.


Sonrasında arka kısımların kesimine başlayabilirsiniz. Burada da yanlarda yaptığınız gibi aşağıdan yukarıya doğru ilerleyerek saçlarınızı kesin. Bu noktada başınızın arkasına yerleştirdiğiniz aynadan yardım almayı ve yumuşak bir geçiş için her kesimden sonra makinenin ucunu hafifçe kaldırmayı unutmayın.