Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Neden Öldü?

Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Neden Öldü? Efsanevi grunge müzik grubu Nirvana’nın gitaristi ve vokali Kurt Cobain’in hayatı...

Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Neden Öldü?
Yazar: Derin Demirel

Yayınlanma: 4 Ağustos 2022 14:50

Güncellenme: 25 Şubat 2024 19:20

Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Neden Öldü?


Efsanevi grunge müzik grubu Nirvana’nın gitaristi ve vokali Kurt Cobain’in hayatı, aşkı ve ölümü hakkında az bilinenler…


Kurt Cobain Kimdir? Kurt Cobain Neden Öldü? Grunge akımının en önemli temsilcilerinden Nirvana grubunun gitaristi ve vokali Kurt Cobain, 5 Nisan 1994’te 27 yaşında intihar etti. Rock müziğe olan katkıları ve hala dinlenen şarkılarıyla bilinen Kurt Cobain ölümü bugün bile sevenlerini üzmeye devam ederken, Kurt Cobain’in ölümü, Courtney Love ile olan sansasyonel aşkı ve hakkında merak edilenleri sizler için derledik.


K


Tam adı Kurt Donald Cobain olan efsanevi müzisyen, 20 Şubat 1967’de ABD’de dünyaya geldi. 5 Nisan 1994’teki intiharına dek grubuyla birlikte Smells Like Teen Spirit, Lithium, Heart-Shaped Box, About A Girl ve daha onlarca unutulmayacak şarkı yaratmayı başardı.


 

1985 yılında Kurt Cobain ve Krist Novoselic Nirvana’yı kurdu ve 1989 yılında , ‘Bleach’ isimli ilk albümlerini yayınladı. İlk albümlerini bağımsız plak şirketi Sub Pop’dan çıkaran grup başarılarının ardından DGC Records ile anlaşma sağladı ve asıl çıkışlarını 1991 yılında ‘Nevermind’ albümüyle yaptı. ‘Nevermind’ın başarısının ardından Nirvana, X Kuşağı’nın temsilcisi olarak görülmeye başlandı ve Cobain ‘bir neslin sözcüsü’ olarak nitelendirildi. Ancak ün ve başarının baskısı Cobain’i ölüme sürükleyen süreci başlatmış oldu. Grubun son stüdyo albümü ‘In Utero’ (1993) ise Kurt Cobain’in manifestosu ve meydan okuması olarak değerlendirildi.


Kurt Cobain Nasıl Öldü?Hayatının son yıllarında uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden ve daha sonraları intiharından sorumlu tutulacak olan eşi Courtney Love ile yaşadıkları gündemden düşmeyen Kurt Cobain, 1994 yılının Nisan ayında Seattle’daki evinde ölü bulundu.


 Kurt Cobain death[/caption] Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Cobain’in kendisini av tüfeğiyle kafasından vurduğu belirtildi. Yalnızca ABD sınırları içinde 25 milyon, dünya çapında 50 milyon albüm satan Nirvana’nın 27 yaşındaki vokalinin intiharı birçok tartışmayı da beraberinde getirdi.


Kurt Cobain İntihar Mektubu“Aciz her şeyden sızlanan bir çocuk olmayı açıkça tercih eden görmüş geçirmiş bir budalanın ağzından. Bu notu anlamak zor olmayacaktır punk-rock'a giriş derslerinde yer alan uyarıların yıllar boyunca diyelim ki bağımsızlık ve toplum tarafından kabul görmeyen ilgili kanıtlandı. Müzik yapmanın yanında dinlemekten de okumak ve yazmaktan da uzun yıllardır heyecan duymuyorum. Bu konuda sözlerin ötesinde suçlu hissediyorum kendimi. Örneğin kalabalığın sahne arkasına geçtiğimiz andan itibaren ıslıkların başlayan manik çığlıkları beni bu hayranlıktan ve böyle sevilmekten haz duyduğunu belli olan Freddie Mercury'i etkilediği kadar etkilemedi. O dinleyicilerin tezahüratında etkilendiğini ve onlara taptığını söylerdi. Bu yüzden onun hem kıskanıyor hem de hayranlık duyuyorum. Gerçek su ki sizi hiç birinizi kandıramam. Kısaca bunu ne siz hak ediyorsunuz ne de ben. Bence en kötü suç % 100 eğleniyormuş gibi yaparak ve oynayarak insanları kazıklamaktır. Bazen sahneye çıkmadan önce ayarladığında bana yumruk atacak bir saatim olmalı diye düşünüyorum. Sahip olduklarımın kıymetini bilmek için elimden geleni yaptım (gerçekten Tanrım inan yaptım ama yetmiyor) benim ve bizim bir çok insanı etkilediğimizin eğlendirdiğimizin farkındayım. Bir şeylerin kıymetini elinden gidince anlayan o narsistlerden biriyim herhalde. Çok hassasım çocukken duyduğum yaşam sevincini duyabilmek için biraz olsun kendimden geçmem gerekiyor. Son üç turnede müziğimizi seven ve şahsen tanıdığım insanlara çok daha yakın davrandığım ama herkese karşı duyduğum empatinin ve suçluluk duygusunun üstünden gelmiyor. Hepimizin içinde iyilik vardır ve sanırım ben insanları çok fazla seviyorum beni üzecekleri kadar fazla ben Tanrı'nın küçük hassas kıymet bilmeyen ve balık burcu doğmuş bir kuluyum. Neden sadece keyfine bakmıyorsun bilmiyorum. Her yanından tutku ve empati yayan tanrıça bir karım...bana eskiden nasıl olduğumu sanarak öpen neşe dolu bir kızım var. Ve zorlukla ayakta durduğum bu noktada beni korkutuyor. Frances'in de bebeğim gibi kendine zarar ve zavallı bir death rockçı olması fikrine tahammül edemiyorum. İyi çok iyi bir yaşamamım var bunun için minnettarım ama yaşımdan beri genelde insanların hepsine karsı öfke duydum. Sadece empatileriyle bu kadar kolay baş edebildikleri için sadece sanırım onları çok sevdiğim ve onların çok üzdüğüm için. Yanan ve bunalan midemin ortasından bana yıllardır gönderdiğiniz mektuplarınız ve ilginizi için hepinize teşekkür ederim. Ben tuhaf ve karamsar bir bebeğim. Artık tutkum kalmadı .Unutmayın sönüp gitmektense yanıp yok olmak daha iyidir. Barış sevgi ve Empati. Kurt Cobain Frances ve Courtney hep yanınızda olacağım Lütfen sen devam et Courtney Frances için Onun bensiz çok daha iyi olacak yaşamı için SİZİ SEVİYORUM SİZİ SEVIYORUM”


Farklı kaynaklara göre bir diğer çeviri ise şu şekilde geçiyor:


“Daha çocukça şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak. Bu bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyunca, diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak punk rock 101 derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır. Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da olduğu gibi heyecan almadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum. Mesela sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı karşısında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury'e olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki sizi aptal yerine koyamam. Hiçbirinizi. Bu basitçe ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneye çıkmadan önce saati yumruklamak, zamanı durdurmak geçiyor içimden. Kulisteyken, ışıklar söndüğünde duyduğum çığlıklar da etkilemiyor beni. Gücümün yettiğince değer vermek için her şeyi denedim ve deniyorum. Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor. Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım. Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim, ama hâlâ herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım. Hepinizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki, bu beni mutsuz hissettiriyor. Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu. İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum! İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım. Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez! Frances' in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir rock'çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum. İyi yapıyorum, çok iyi. Ve minnettarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum... Sırf insanlara iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye. Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara çok üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum. Ben çok kararsızım, ümitsizim! Artık eski tutkum yok, ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir. Barış, sevgi ve hoşgörü dileğiyle, Frances ve Courtney sunağınızda olacağım. Lütfen devam et Courtney. Frances için hayatı çok daha mutlu olacak bensiz...Sizi seviyorum, sizi seviyorum!”

 

Kurt Cobain KızıKurt Cobain ve Courtney Love'ın kızı Frances Bean Cobain, 2015 yılında The Rolling Stone'a konuştu ve abasının hayatı ve ölümünü anlattı. Frances söz konusu röportajında grubun hayranı olmadığını belirtti ve "Ancak Territorial Pissings, çok iyi bir şarkı. Dumb'ı da her dinlediğimde ağlıyorum. Bu şarkı Kurt'ün kendisini —uyuşturucu etkisinde olduğu ve olmadığı hallerini- nasıl gördüğünün yalın bir versiyonu. O kendini bir kuşağın sesi olarak hissediyordu" şeklinde konuştu. Babasının kült haline getirilmesi ve romantikleştirilmesinden rahatsız olduğunu belirten Frances, "Çok kötü koşullarda ölmesine rağmen bunu yapıyorlar. Onu hep mitoloji ve romantizm çevreliyor, çünkü o hep 27 yaşında"dedi. Babam Ailesini Olabilecek En Kötü Şekilde Terk Etti Kurt Cobain'in sanat için kendini feda ettiğini düşündüğünü söyleyen genç kadın "Babam çok iddialıydı. Hep grubun başarısını hayal etti, ancak lanet olası kuşağın sesi olarak gösterilmeyi istemiyordu. Maalesef kültürümüzün 'ölü müzisyenler' takıntısı var. Onları tahta çıkarmayı severiz. Babam ailesini, olabilecek en kötü şekilde terk etti. Belki sıradan biri olsaydı, çok farklı olurdu. Ama babam sıradan birisi değildi. İnsanlara ilham veriyordu ve bu insanlar, onu azizler katına yükselterek ona tapıyorlar. Öldükten sonra çok daha etkili oldu"


Kurt Cobain Sözler ve Alıntılar


  Daha Punk müziğin ne olduğunu bilmediğim zamanlarda bile bir Punk grubu kurmak istiyordum.

  Kendinizden başka biri olmayı istemek şu anda olduğunuz kişiyi harcamaktır.

  Keşke bir Rock yıldızı olma konusunda dersler alsaydım, bu beni bunlara hazırlayabilirdi. rock n roll hayati patlayıcı madde gibi, nasıl başa çıkacağımı bilemiyorum.

  Normalde çok okumam ama okudum mu iyi okurum.

  Ölü bir rockçı değilim ve siyah giymem.

  Punk müzikal özgürlüktür. İstediğini söylemek, istediğini yapmak ve istediğini çalmaktır. Nirvana kelimesi de dış dünyanın acısından kurtulmak anlamına geliyor. Benim Punk anlayışımın tam karşılığı da bu.

  Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp yüzde yüz eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmektir.

  Dünya berbat bir yer ve insanlar dürüst değil. Karanlıkta ne yapacaksınız?did kurt cobain have a kid? (Kurt Cobain'in Çocuğu Var Mı?)


Frances Bean Cobain isimli bir kızı var.


Why is kurt cobain so famous?


Kurt Cobain, 1990'ların en etkili gruplarından ve tüm zamanların en çok satan gruplarından biri olan Amerikan grunge rock grubu Nirvana'nın solisti ve gitaristiydi.


kurt cobain Hangi Tarz Müzik Yapıyordu?


Grunge müziğinin dünyada efsaneleşmesine ön ayak oldu. Kurt Cobain (Nirvana), 80'li yılların son döneminde alternatif Rock'ın alt dalı olarak ortaya çıkan aynı zamanda bir yaşam tarzı olan tatlı bir tona sahip müzik türü “Grunge”ın 90'ların efsane müzik türü olmasına ön ayak oldu.


kurt cobain how did he die? (Kurt Cobain Nasıl Öldü?, kurt cobain neden öldü?)


Kurt Cobain, 5 Nisan 1994'te ABD Saeattle'da, kendini vurarak hayatına son vermişti.


kurt cobain filmleri Nelerdir?


Cobain : Kahrolası Monataj, Kurt and Courtney, ...


kurt cobain kac yasinda oldu?


27 yaşında öldü.

Döviz Çevirici

Popüler Aramalar
  En Popüler Haberler

  Yorum Yap

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde TRSondakika - Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapan yok! İlk yorumu siz yapın...
  Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak.

  trsondakika: Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi. Son dakika haberleri ve en güncel haberler trsondakika'da.