282
0

YÖK, Erdoğan’ın Diplomasını Göstermeli

YÖK, Erdoğan’ın Diplomasını Göstermeli İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması için YÖK’e başvuruda bulundu.

YÖK, Erdoğan’ın Diplomasını Göstermeli
Yazar: Derin Demirel

Yayınlanma: 24 Mart 2023 09:22

Güncellenme: 15 Nisan 2024 12:41

YÖK, Erdoğan’ın Diplomasını Göstermeli

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, üçüncü kez cumhurbaşkanı adayı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması için YÖK’e başvuruda bulundu.

14 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimlere adım adım yaklaşırken Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın diploması bir kez daha gündeme geldi. Eski YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, görevi süresince Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üniversite diplomasını araştırdığını ancak bulamadığını açıklaması tartışmaları alevlendirdi.

İYİ Parti İzmir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray de eski YÖK Başkanı Özcan'ın basına yansıyan sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diplomasının kamuoyu ile paylaşılması için harekete geçti ve YÖK'e dilekçe verdi.

Aytun Çıray, 11 Aralık 2007-11 Aralık 2011 tarihleri arasında YÖK Başkanlığı görevini yürüten Prof. Özcan'ın, “Görev süresince Erdoğan'ın diplomasını çok araştırdığına ve bulamadığına” yönelik sözlerinin basına yansıdığına işaret etti ve YÖK'ün Anayasal bir kuruluş olduğuna, üniversite diplomalarının YÖK kayıtlarında bulunduğuna dikkat çekti.

YÖK'e dilekçe veren Çıray şaibelerin ortadan kalkması amacıyla Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diplomasının kamuoyu ile paylaşılmasını talep etti.

Söz konusu dilekçede “Seçimlere şaibe bulaşmaması, kamu düzeni ve hukuki güvenliğin tesisi açısından 2023 yılı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunda bulunan sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 101'inci maddesinde belirtildiği şekilde yükseköğrenim yapmış olduğunu gösteren bir üniversite diplomasına sahip bulunup bulunmadığı hususunun, varsa diploma örneği de kamuoyuyla paylaşılmak suretiyle bildirilmesini rica ederim” denildi.

en genç cumhurbaşkanı kimdir?

Türk cumhurbaşkanlarının göreve başlama medyan yaşı 63,5'dir. Göreve en genç başlayan veya en genç cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk idi (42 yaşında). En yaşlısı ise Fahri Korutürk (69). Görev sonu en genç cumhurbaşkanı Abdullah Gül (63), en yaşlısı Celâl Bayar (77) idi.

erdoğan nereden nereye ne demek ?

Ak Parti 2019 seçim şarkısı olan nereden nereye, erdoğan nereden nereye adlı seçim şarkısını seslendirmektedir. 

cumhurbaşkanı özel korumaları kimlerdir?

Muhsin Köse halen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın koruma müdürlüğü veya cumhurbaşkanı özel korumaları'nın başındaki görevini yürütüyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın en yakınındaki isim olarak koruma polisliğini de yapmaktadır.

recep tayyip erdoğan kilo nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan kilo 95 kg'dır.

tayyip erdoğan üniversite arkadaşları kimlerdir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın üniversitede sınıf arkadaşı olduğunu söyleyen Rafael Sadi'nin diplomasının olmadığı ortaya çıktı. Ayrıca internet üzerinde tayyip erdoğan üniversite arkadaşları aramasında sadece Rafael Sadi ismi çıkmaktadır.

erdoğan ın üniversite diploması nerede?

İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üniversite diplomasıyla ilgili iddialara yanıt verdi. Paylaşılan belgelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın isminin de yer aldığı diploma defteri, mezuniyet belgesinin teslimi için Erdoğan'ın el yazısıyla verdiği dilekçe, üniversite sınav sonuçları ve geçici mezuniyet belgesi de yer aldı.

sahte üniversite diploması nedir?

Sahte diploma ya da sahte üniversite diploması insanların iş başvurularında yada ailesine, arkadaşlarına, çevresine göstermelik olarak aldıkları diplomalardır.

erdoğan diploma meselesi nedir?

Tartışma ya da erdoğan diploma meselesi nin ana nedeni Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 101. maddesi uyarınca cumhurbaşkanı olacak kişinin yükseköğretim mezunu olma şartı olmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan'ın bir üniversite diplomasına sahip olmadığı iddiasıdır.

tayyip erdoğan ın diploması


Hürriyet gazetesi İletişim Başkanı, Fahrettin Altun’a dayandırarak Erdoğan’ın mezuniyet diplomasının ya da tayyip erdoğan ın diploması nın görüntüsünü verdi. Ancak bu paylaşım sosyal medyada tartışıldı. Sosyal medya kullanıcıları bu belgenin noter onaylı olduğunu, gerçeğini görmek istediklerini yazdı.


tayyip erdoğan diploma örneği