173
0

ChatGPT'nin 10 Olağanüstü Özelliiği

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve diyalog konusunda uzmanlaşmış bir prototip yapay zekâ sohbet robotudur. Chatbot, hem denetimli hem de takviyeli öğrenme teknikleriyle ince ayar yapılmış büyük bir dil modelidir.

ChatGPT'nin 10 Olağanüstü Özelliiği
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 24 Ocak 2023 08:15

Güncellenme: 8 Şubat 2023 21:08

ChatGPT Nedir?

Son dönemlerde adından sıkça duyduğumuz "yapay zeka" kavramının içini dolduran bir uygulama olan ChatGPT, Yapay zeka araştırma şirketi OpenAI tarafından geliştirilen 30 Kasım 2022’de kullanıma sunulan bir yapay zeka sohbet robotudur. Farklı alanlardaki konuları sisteminde işleyebilen ChatGPT, yanıtlarını kullanıcının taleplerine göre uyarlayarak daha dinamik ve ilgi çekici konuşmalar yapılmasına olanak tanır. Türkçe de dahil olmak üzere pek çok farklı dilde çalışan bu sistem hem denetimli hem de pekiştirmeli öğrenme teknikleriyle geliştiriliyor. Başka bir deyişle akıllı bir insanın yapacağı gibi tüm sorularınızı ve yönlendirmelerinizi yanıtlayabilen bir robottur.Model, dil çevirisi, özetleme ve soru yanıtlama gibi belirli görevler için ince ayar yapılabilir. ChatGPT'yi sizin yerinize çalışmak ve üretkenliğinizi artırmak için kullanabileceğiniz 10 farklı yolu burada bulabilirsiniz.


1) E-mail Yazma

E-postalara ne yazacağını düşünerek çok fazla zaman harcayan türden biri misiniz? Artık söylemeyin (ChatGPT'ye). "Kendimi ve şirketimi tanıtan ve birini toplantıya davet eden soğuk bir e-posta yazın" gibi basit bir istem vererek, ChatGPT size gayet iyi çalışacak bir örnek verecektir. Çıktıyı beğenmediniz mi? Endişelenmeyin, isteminizi biraz değiştirip tekrar sorabilirsiniz. Model neredeyse hiçbir zaman iki özdeş cevap oluşturmaz.2) Daha Hızlı Okuma

Bir toplantıdan önce önemli belgeleri okumayı unuttunuz mu? ChatGPT arkanızı kollar. Belgeyi kopyalayıp sohbete yapıştırın ve modelden sizin için en önemli noktaları özetlemesini isteyin.3) Kendi Belgelerinizi Özetleyin

Üzerinde çalıştığınız bir makalenin özet versiyonunu yazmanız mı gerekiyor? ChatGPT bunu özetleyebilir. Özetin önemli bulduğunuz herhangi bir ayrıntıyı kaçırdığını düşünüyorsanız, isteminizde neleri içermesini istediğinizi söylemeniz yeterlidir.


4) Yazdığınız Kodları Gözden Geçirin

Bütün bir günü kodlama yaparak geçirdiniz ama şimdi geri dönüp her şeyi gözden geçiremeyecek kadar yorgun musunuz? Sadece ChatGPT'den yapmasını isteyin. Modelden koddaki olası hataları bulmasını ve daha iyi organize etmesini isteyebilirsiniz.


5) Yazdığınız Kodlar Hakkında Yorumlar Yaptırın

Bu muhtemelen ChatGPT'nin yapabileceği en akıllara durgunluk veren şeylerden biridir. Ona bir kod parçası verir ve her bloğun ne yaptığını açıklamak için yorum yapmasını isterseniz, ChatGPT size yorumlanmış bir kod verecektir. 


6) Araştırma Dökümanlarınızın Çevirisini Yaptırın

Eğer bir araştırmacıysanız, bazen ilginç görünen ama bilmediğiniz dillerde olan makaleler bulursunuz. Makalenin ilgilendiğiniz şeyi içerdiğinden emin olmak istiyorsanız, ChatGPT'den belgeyi istediğiniz dilde özetlemesini isteyin.7) Daha Verimli Çalışın

Öğrenciyseniz, ChatGPT'yi kendi öğreniminiz için kullanabilirsiniz. Diyelim ki tüm öğleden sonranızı Fransız devrimi hakkında çalışarak geçirdiniz ve şimdi bilginizi sınamak istiyorsunuz. ChatGPT'den size Fransız devrimi hakkında 10 soru vermesini isteyin. Cevaplarınızı düzeltmesini bile isteyebilirsiniz!