423
0

Deprem İzolatorleri Nedir? Deprem İzaloterleri Ne İşe Yarar?

Deprem İzolatorleri Nedir? Deprem İzaloterleri Ne İşe Yarar?

Deprem İzolatorleri Nedir? Deprem İzaloterleri Ne İşe Yarar?
Yazar: Funda Cihangir

Yayınlanma: 9 Şubat 2023 16:46

Güncellenme: 27 Mayıs 2024 00:37

Deprem izolatörü, özellikle yeni yapılan binalarda kullanılan sisteme denir. Deprem izolatörü, sismik izolatör olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle kamu binalarında sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Deprem izolatörü nedir, ne işe yarar? Deprem izolatörü nasıl çalışır? Sizler için derledik.

Deprem İzolatörü Nedir, Ne İşe Yarar?

 Deprem izolatörü, sismik izolatör olarak da adlandırılmaktadır. Bu izolatör sayesinde deprem gibi doğal afetlerin binalara uyguladığı yüklerin azaltılması sağlanmaktadır. Bina tabanı ve zemin arasına esnek enerji sönümleyici malzemeler yerleştirilerek zeminden binaya geçen deprem kuvvetinin azaltılması amaçlanmaktadır. 

Sismik izolatörler, deprem meydana gelirken sarkaç gibi küçük salınımlar gerçekleştirmektedir. Bu nedenle de meydana gelen dinamik sürtünme kuvveti ve izolatörün konkav geometrisi sayesinde deprem enerjisinin sönümlenmesi sağlanır. Deprem izolatörleri, deprem meydana gelirken aktarılan dinamik kuvvetin yaklaşık %80-90 oranındaki kısmını sönümlemeyi başarmaktadır. Bu şekilde binalar deprem kuvvetlerine karşı izole olabilmektedir.