Çin'in Gansu Eyaletindeki Depremde En Az 111 Kişi Hayatını Kaybetti!

Çin'deki Depremde Ölü Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Çin'in Gansu Eyaletindeki Depremde En Az 111 Kişi Hayatını Kaybetti!
Yazar: Deniz Kutlu

Yayınlanma: 19 Aralık 2023 09:24

Güncellenme: 19 Nisan 2024 10:50

Çin'in kuzeybatısındaki Gansu eyaletinde meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremin ardından, ilk belirlemelere göre en az 111 kişi yaşamını yitirdi. Çin ajansı Xinhua'nın aktardığı bilgilere göre, dün gece yarısından bir dakika önce, merkez üssü Jishishan ve Salar Özerk ilçesi olan deprem, bölgede büyük bir yıkıma neden oldu.

Depremde en fazla kayıp Gansu eyaletinde yaşandı; 100 kişi hayatını kaybederken, komşu Qinghai eyaletinde ise 11 kişi yaşamını yitirdi. İki eyaletin sınırına yakın bir bölgede meydana gelen depremde Gansu'da 96, Qinghai'da 124 kişi yaralandı. Ayrıca, çevre yerleşimlerde su ve elektrik şebekesi, ulaştırma altyapısı ve iletişim ağları da zarar gördü.

Kurtarma çalışmaları için bölgeye 580 kişilik bir ekip sevk edilirken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, arama ve kurtarma çalışmalarının acil bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulunarak, depremden etkilenen vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için gerekli düzenlemelerin yapılması talimatını verdi.

Bölge halkı, depremin ardından birçok evin, yolun ve altyapının zarar gördüğünü bildiriyor. Elektrik ve su kesintilerinin yaşandığı ilçeye bağlı köylerde ise durumun daha da kötüleştiği ifade ediliyor.