4281
0

ABD Haberleri Altın Fiyatlarını Artırdı!

Amerika Birleşik Devletleri'nde enflasyon artışının yavaşlamasıyla birlikte, Fed'in faiz artırımı yapmayacağı beklentileri arttı. Bu gelişme sonucunda altın gram fiyatı yükselişe geçti ve 1.271 lira seviyesiyle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Haberleri Altın Fiyatlarını Artırdı!
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 14 Nisan 2023 12:48

Güncellenme: 21 Temmuz 2024 11:49

ABD'de yıllık bazda tüketici enflasyonu yüzde 5 seviyesine yükseldi. Aylık enflasyon ise yüzde 0,1 oranında gerçekleşti. Enflasyonun artış hızının yavaşlaması nedeniyle, Fed'in faiz artışını frenleyeceği beklentileri piyasalarda hareketlilik yarattı.


ALTIN FİYATLARI YÜKSELDİ VE REKOR KIRDI


Yatırımcıların hafif bir ekonomik durgunluk ihtimaline karşı güvenli limana yönelmeleri, altın fiyatlarının yükselişe geçmesine neden oldu. Gram altın, 1.271 lira seviyesiyle tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.


ALTIN HAKKINDA UZMAN YORUMLARI


Heraeus'tan Alexander Zumpfe, "Bu ekonomik veriler, faiz artırım döngüsünün sonuna yaklaşıldığı piyasa değerlendirmesini pekiştirdi ve bu da altının yatırımcılar için daha cazip hale gelmesine neden oldu" diye belirtti.


High Ridge Futures'tan David Meger ise "Fed'in faiz artırım döngüsü tamamlandı ancak genel olarak enflasyon, Fed'in istediğinden daha yüksek seyrediyor. Bu durum altın için temel olarak olumlu bir ortam oluşturuyor" dedi.


altin yorum Ve altin analiz


Ons Altın – Yeni Zirve Arayışı


ABD’de manşet TÜFE verisinin ardından dün açıklanan ÜFE enflasyon verisinde de Haziran 2021 sonrasında en belirgin düşüş kaydedildi. Haftalık işsizlik maaşı başvurularında ise artış gördük. Enflasyon tarafındaki düşüşün akabinde işsizlik rakamlarındaki artış Mayıs toplantısı için faiz artırım beklentilerini yeniden teyit etti. 2018 $/ons seviyesinde baskı ile karşılaşan değerli metalde verilerin etkisi ile yükseliş hız kazandı ve yeni zirve arayışları izleniyor. Daha önce belirttiğimiz gibi 2045 – 2055 $/ons bandındaki fiyatlamalar gün içi direnç olarak takip edilebilir.

 

Bu sabah tahvil getirilerinde düşüş var, dolar endeksinde ise Şubat dip seviyesine gerileme ons altın fiyatlamalarını destekleyebilir. Olası kâr satışlarında 2018 – 2000 $/ons bandı destek olarak izlenebilir.

 

Gram Altın Yorumları / A1 Capital 

 

Son günlerde yaşadığı yükseliş hareketiyle birlikte yeni zirvelerin test edildiğini görüyoruz. Gün içinde de test edilen ve kırılamayan 1273 seviyesi ilk direnç olarak takip edilebilir. Bu seviyenin kırılması gram altında yükseliş hareketinin devamını sağlayarak yeni zirveler oluşturacaktır.

 

1300 ve 1340 seviyeleri ise üst dirençler olarak hedeflenebilir. 1273 direnç seviyesinin aşılamaması halinde ise 1260 seviyesi ilk destek seviyesi olarak takip edilebilir.Altın Yorumları / A1 Capital

 

Yükseliş hareketinin sürdüğü ons altında güçlü görünümün devam ettiğini görüyoruz. Özellikle son dönemdeki yükseliş hareketiyle birlikte tarihi zirvesi konumunda olan 2075 seviyesine yaklaştığını söyleyebiliriz. İlk direnç olarak takip ettiğimiz 2050 seviyesinin kırılması durumunda zirvesi olan 2075 noktası tekrar hedeflenebilir. Olası bir geri çekilme durumunda ise 2000 seviyesi ilk destek olarak takip edilebilir.

 

Altın Yorumları / Ziraat FX

 

XAU/USD: Dün ABD’de açıklanan ve sürpriz bir şekilde düşüş kaydeden ÜFE verisi ile birlikte değerli madende alımlar arttı ve Ons Altın günü %1,3 oranında yükselişle 2.040 seviyesinden tamamladı. Verinin Fed’in faiz artışında sona yaklaşmış olabileceği ihtimalini kuvvetlendirmesi değerli madende alıcılı görüntünün sürmesine neden olabilir.

 

Bu kapsamda, Ons Altın 2.050 ara direncini aşarak tarihi zirvesi olan 2.075 zirvesini test etmeyi deneyebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 2.032 ve 2.024 sıralı destekler olarak izlenebilir.

 

Altın Yorumları / Yapı Kredi

 

Mevcut piyasa dinamiği kıymetli madenler lehine fiyatlama sağlıyor. Altın ve gümüş bu hafta sırasıyla yüzde 2 ve yüzde 4 civarında primlenmiş durumda. Dün açıklanan ABD verileri piyasalardaki olumlu havayı destekledi. Yatırımcıların FED’in duracağına dair beklentileri güçlendi. Son veriler FED’i de biraz rahatlatmış olabilir. Zira enflasyon zayıf bir görünüm çizdi. Mevcut yapı kısa vadede etkili olabilir. Bunun kıymetli madenlere yansıması ise olumlu fiyatlamanın sürmesi şeklinde olabilir. ABD şirket bilançoları bugünlerin sıcak konusu olabilir. Zayıf görünüm, zayıf beklentiler havayı bozabilir.

 

Bu sabah 2.045 Usd seviyesindeki ons altında 2.034 ve 2.021 Usd seviyeleri gün içi destek 2.055 ve 2.071 Usd seviyeleri gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Bugün yatay-sınırlı pozitif seyir bekliyoruz. Abd’de banka bilanço sezonu bugün başlıyor. Bilanço sonuçları biraz hareket yaratabilir.

 


altin guncel fiyat


Altın Adı

Alış Fiyatı

Satış Fiyatı

En Yüksek

En Düşük

Kapanış

Gram Altın. 15:25:29

1267.939

1268.169. 0,88 (% 0,06)

1273.596

1265.444

1267.2...

Çeyrek Altın. 15:25:32

2053.6613

2086.2511. 1,26 (% 0,06)

2101.142

2082.0894

2084.9...

Yarım Altın. 15:25:32

4107.3225

4178.8433. 2,53 (% 0,06)

4208.6704

4170.5074

4176.3...

 

GRAM ALTIN HAKKINDA BİLGİLER

 

Yatırım amaçlı tercih edilen gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi’nin tescilli ürünüdür. İlk üretildiği zamanlarda sadece düğünlere konu olan altın, günümüzde yatırım amaçlı olarak da tercih edilmeye başlamıştır. Bunun nedeni anlık değişen fiyat hareketleridir. Bu hareketlenmeler yatırımcılara cazip gelmiştir. Birikimlerini değerlendirmek isteyen kişiler diğer altın türleri yerine gram altını alıp satmaya başlamıştır.

 

Gram altının alınıp satılmaya başlamasında bankaların ve finans piyasalarının etkisi büyüktür. Çünkü fiziki olmayan işlemlerde ons ve gram olmak üzere farklı iki türde altın işlem görüyor. Bu yüzden ons ve gram altın alım – satımlarında yükselişler yaşanmıştır. Bu yükselişler yatırımcılara cazip geldiği için çoğu kişi yatırımlarını gram ve ons türleri üzerinden yapmaya başlamıştır.

 

Gram Altın Nedir?

 

Gram altın, İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş. tarafından üretilen tescilli ürün ve markadır.

 

İAR, 1996 yılında kurulmuştur ve ortakları arasında; İstanbul Altın Borsası, Vakıfbank, Şekerbank, İş Bankası bulunmaktadır. Yönetim kurulunda ise Türkiye Cumhuriyeti Hazine Müsteşarlığı bir üye ile temsil edilmektedir.

 

İAR, Türkiye'nin tek resmi altın rafinerisidir ve ürettiği altınlar Darphane'nin kabulünü görmüştür. Aynı zamanda ürettiği gram altınlar, London Bullion Market Association tarafından da onaylanmış ve sertifikalanmıştır.

 

Gram altın; yüksek likiditeli ve anında paraya çevrilebilen bir üründür. 0,5 gramdan başlayarak 100 grama kadar farklı ağırlıklarda üretilmektedir. Ayar bakımından ise hem 22 hem de 24 ayar olacak şekilde üretildikleri bilinmektedir.

 

Gram Altının Özellikleri Nelerdir?

 

Adından da anlaşılacağı üzere farklı gramajlarda üretilen altınlara, gram altın denmektedir. İstanbul Altın Rafinerisi A.Ş tarafından üretilen ve hem Darphane'nin hem de LBMA'nın onayını almış sertifikalı bir üründür. 0.5, 1, 2.5, 5, 10, 20, 50 ve 100 gram ağırlığında olabilen bir altın ürünüdür.

 

Gram altınlar, hem 24 hem de 22 ayar üretilebilirler. Yatırım amacıyla genellikle 24 ayarlar tercih edilirken, hediye amaçlı olarak 22 ayar olanlar seçilmektedir. 24 ayar gram altın, 0,995 saflıkta iken, 22 ayar olanlar 0,916 saflıktadır.

 

Gram Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

 

Kıymetli madene gram üzerinden yatırım yapacaksanız Türk lirasını tercih edebilirsiniz. Bu altın türü ülkemizde üretildiği için genellikle TL üzerinden alınıp satılır. Fakat diğer dövizler üzerinden de alım satım yapabilirsiniz. Biz daha çok gram altın/Türk lirası paritesi üzerinde duracağız.

 

Gram altının, Türk lirası karşılığındaki değerini ifade eden bu parite ile işlemlerinizi birkaç farklı yoldan yaparsınız. Kuyumcu, banka, borsa, VİOP ve forex piyasası, gram altın yatırımı için tercih edilebilecek yerlerdir. Bu piyasalarda birkaç farklılık olsa bile yatırım mantığın benzerdir. Gram altının değeri düştüğünde alırsınız. Yükseldiğinde satarak, aradaki alım – satım farkından kazanç elde edersiniz. Bunun için kıymetli madenin değerini etkileyen faktörleri bilmeniz gerekir.

 

Altının değeri neden yükseliyor ve düşüyor bilmeniz sayesinde yatırımlarınızı bilinçli olarak yürütebilirsiniz. Beklentilerinizi karşılamak için hangi noktalardan alım – satım yapmanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Bu konuda öncelikle beklentilerinize karar vermelisiniz. Ardından kaç gram altın almanız gerektiğini belirlemelisiniz. Bunu belirlerken, fiyat seviyelerine de dikkat etmelisiniz. İsterseniz tek fiyat seviyesi üzerinden alım yapabileceğiniz gibi farklı noktalardan alım – satımlarınızı kademeli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu stratejilerinizi belirledikten sonra yatırım yapmaya başlamalısınız.

 

Canlı Gram Altın Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

 

Yatırım yaparken dikkat edeceğiniz nokta elbette ki fiyat seviyelerindeki değişimlerdir. Bu değişimler anlık olarak gerçekleştiği için canlı altın grafiklerini sürekli takip etmeniz gerekiyor. Takiplerinizi sitemizde yer alan anlık, aylık ve yıllık grafikler üzerinden yapabilirsiniz.

 

Altın grafikleri sayesinde başarılı yatırımcılar gibi kıymetli madenin değeri hangi fiyat seviyelerine kadar yükselmiş, düşmüş görüntüleyebilirsiniz. Anlık grafikler ile avantajlı pozisyonları öngörebilirsiniz. Birikimlerinizi bu sayede değerlendirebilirsiniz. Bunun için altın gram/TL altın grafiğini takip etmeniz gerekir.

 

Fiyat hareketlerindeki durumları yorumlayabilmek için aynı zamanda altın analistlerinin analizlerini incelemenizde fayda vardır. Bu analizler sonucunda kıymetli madenin değerinde neden yükseliş veya düşüş bekleniyor sebepleriyle birlikte öğrenebilirsiniz. Böylelikle ileride buna benzer durumlarla karşılaşıldığı zaman, altının değerinde yükseliş mi düşüş mü meydana gelecek anlayabilirsiniz. Bunun için gerçekten de belli bir bilgi birikimine ve deneyime sahip olmak önemlidir. Bu yüzden sürekli olarak araştırma yapmalısınız. Fiyatlarda değişikliğe sebep olan faktörler nelerdir öğrenmelisiniz.

 

Gram Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

 

Değerli madenin değerinde yaşanan değişmeler genellikle arz – talep kaynaklıdır. Bu nedenle dünyada yaşanan tüm olaylar, kıymetli madenin değerinin anlık olarak değişmesine neden olur. Gerek merkez bankalarının uygulamış olduğu politikalar gerekse de ülkeler arası anlaşmazlıklar tamamen sarı metalin değerini etkiler.

 

Uzmanların görüşleri, ekonomide söz sahibi olan devlet büyüklerinin söylemleri her şey fiyatların yükselmesine veya düşmesine neden olur. Bu yüzden piyasa takibi yapmanız önemlidir. Piyasa takibi ve fiyat analizleri ile kıymetli madenin ilerideki fiyat hareketlerini doğru bir şekilde tahmin edebilirsiniz.

 

Sonuç olarak, gram altın genellikle Türk lirası üzerinden alınıp satılsa da ülkemiz dışındaki yatırımcılar tarafından da tercih edilmektedir. Bunun sebebi fiyatındaki aşırı dalgalanmalardır. Bu dalgalanmalar, yatırımcıların beklentilerini karşılamasını mümkün kılar. Bunun için elbette ki kişilerin belli bir alt yapısı olması gerekiyor. Teorik bilgisi yerinde olan kişiler kısa sürede kazandıkları deneyimlerle adımlarını beklentilerine yönelik atabiliyor. Bu sayede birikimlerini değerlendirerek, başarılı olabiliyor.

Döviz Çevirici

Popüler Aramalar
  En Popüler Haberler

  Yorum Yap

  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde TRSondakika - Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapan yok! İlk yorumu siz yapın...
  Dünyadan Son Dakika Haberler, Spor, Dünya, Politika, Sağlık, Forex, Kripto, Ekonomi, Emlak.

  trsondakika: Türkiye'nin en kapsamlı haber sitesi. Son dakika haberleri ve en güncel haberler trsondakika'da.