215
0

İzmirli Aile Kayıp Çocuklarının Cesedi 21 Yıl Sonra Buldu

İzmir'de 2002 yılında kaybolan çocuklarının cansız bedenini Aydın'ın İncirliova ilçesinde bulan aile, DNA testi raporlarının sonuçlanması ile birlikte 21 yıl sonra çocuklarının cenazesini teslim alabildi.

İzmirli Aile Kayıp Çocuklarının Cesedi 21 Yıl Sonra Buldu
Yazar: Derin Demirel

Yayınlanma: 19 Mayıs 2023 16:23

Güncellenme: 30 Eylül 2023 13:38

2002 yılında İzmir’den kaybolan ve ailesi tarafından kayıp ihbarı verilen o zaman 18 yaşında olan Barış Özek'in cesedi, 6 ay sonra Aydın'ın İncirliova ilçesinde bulundu. İlçeye bağlı Yazıdere Mahallesi Körkuyu mevkiinde bulunan bir kuyuya atılmış, tanınmayacak halde olan cesedin teşhisi için çalışan polis ekipleri, kayıp başvurusu yapan aileler ile görüşme yaptı. Barış Özek’in eşi Cevriye Demirbaş, cesedi ayakkabılarından; annesi Gönül Özek ise kıyafetlerinden teşhis edebildi. Fakat alınan DNA örneklerinden sağlıklı sonuç alınamadığı iddia edilerek cinayet kayıtlara faili meçhul olarak geçti. Bu yüzden cenaze aileye teslim edilmedi.

KATİL ZANLISI BULUNDU

Soruşturmalarını derinleştiren ekiplerin, ölen şahsın eşi Cevriye Demirbaş'ın ailesini ifadeye çağırmasının ardından olayın aile içi infaz olduğu ortaya çıkarıldı. Barış Özek’in, karısı Cevriye Demirbaş’a kötü davranması sebebiyle aile meclisinin öldürme kararı aldığını, cinayeti ise 2013 yılında işlediği bir başka cinayet yüzünden 20 yıla mahkâm olan Ercan A.’nın işlediğini tespit etti. Özek’i öldürme kararına karar veren aile üyelerinden İ.A., N.A., N.A.. ve A.A.. yapılan operasyonla gözaltına alındı. Emniyetteki sorgularında suçlarını itiraf eden 4 şüpheli adliyeye gönderildi. Şüphelilerden olayı gerçekleştirdiği tespit edilen Ercan A., tutuklanarak cezaevine sevk edildi.