169
0

Kadın Hakları Savunucularından Çağrı: Umutsuzluğa Kapılmayın

Kadınlara yönelik ayrımcı tutumlarıyla dikkat çeken YRP ve HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesine tepkiler sürüyor. Kadın hakları savunucuları “Umutsuzluğa kapılmayın” çağrısı yapıp “Şimdi daha sıkı örgütlenme zamanı” diyerek çağrı yaptı.

Kadın Hakları Savunucularından Çağrı: Umutsuzluğa Kapılmayın
Yazar: Derin Demirel

Yayınlanma: 2 Haziran 2023 22:11

Güncellenme: 9 Aralık 2023 01:04

AKP iktidarının, 2023 cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi döneminde girdiği ittifaklar ve 21 yıldaki icraatlarıyla cinsiyet eşitliği ve kadın hakları alanlarındaki düzenlemelerle ilgili tartışmalar sürüyor.

Hem kadınları hem LGBTİQ+ bireyleri sürekli hedef alan Cumhur İttifakı, seçimde Meclis çoğunluğunu alırken 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’da kadınlar aleyhine düzenlemeler yapılmasını talep etti. Kadın düşmanı tutumuyla HÜDA PAR ve Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) Meclis’e girmesine tepkiler devam ederken Cumhuriyet konuya ilişkin Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav ve avukat Selin Nakıpoğlu ile konuştu. 

Kesinlikle zor bir süreç olacağına işaret eden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Kav, “Bizlere davalar açılmasını isteyen, LGBTİQ+ bireyleri ve kadınların tüm modern haklarını hedefe koyanlar artık Meclis’te. Ancak tarih zorlu dönemlerde paradokslarla doludur. Mesela, bizim mücadelemize katılım çığ gibi büyüdü. Birdenbire çok sayıda kadın, kendi hayatına sahip çıkma görev duygusuyla bize katıldı” ifadelerini kullandı.