Rusya Ukrayna'ya Füzelerle Saldırdı!

Kiev'de yüksek binalar vuruldu, çok sayıda ölü var.

Rusya Ukrayna'ya Füzelerle Saldırdı!
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 27 Ocak 2023 00:39

Güncellenme: 19 Nisan 2024 14:44

Savaşın iyice kızıştığı Rusya ve Ukrayna arasında gerilim gittikçe daha da artıyor. Rusya Ukrayna'ya ağır bir saldırı yaptı. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy, Rusya'nın 55 füze fırlattığını, bunların 20'si başkent Kiev bölgesinde olmak üzere 47’sinin imha edildiğini kaydetti. Ukrayna yönetimi füze ve dron saldırılarında en az 11 kişinin hayatını kaybettiğini, 11 kişinin de yaralandığını açıkladı. Başkent Kiev'de çok daireli binaların hasar aldığı belirtilerek elektrik kesintilerinin de yaşandığı belirtildi. Ukrayna Genel Kurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy olaya dair yaptığı açıklamada "Ukrayna Hava Kuvvetleri, Silahlı Kuvvetlerin diğer birimleri işbirliğinde 47 seyir ve güdümlü füzeyi imha etti. Ayrıca 4 adet X-59 güdümlü hava füzesinden 3’ü hedeflerine ulaşamadı. Rusların hedefi değişmiyor; Ukraynalılar üzerinde psikolojik baskı ve kritik altyapının imhası." ifadesini kullandı.Saldırıya dair bir açıklama da Ukrayna Silahlı Kuvvetleri'den geldi. Açılama "Genel olarak düşman, çeşitli füzelerden (X-47 Hançer 2 adet, X-101, X-555 yaklaşık 40 adet, Kalibr 9 adet, X-59 4 adet) toplamda 55 saldırı gerçekleştirdi." bilgisi ifade edildi.

Karadeniz ve Hazar Deniz'inden Fırlatıldı

Açıklamada, söz konusu füzelerin Rusya sınırlarının yanı sıra Hazar Denizi ve Karadeniz’den de fırlatıldığı belirtildi. Ukrayna Devlet Haber Ajansı Ukrinform’a göre sabah saatlerinde Rus birliklerinin fırlattığı füzeler Ukrayna’nın başkenti Kiev dahil Vinnitsa ve Odessa bölgelerine isabet etti.11 Kişi Hayatını Kaybetti

Rusya'nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dahil birçok kentine düzenlediği füze ve dron saldırılarında çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi sözcüsü Oleksandr Khorunzhy yaptığı açıklamada, Rus saldırılarında 11 bölgenin hedef alındığını ve en az 11 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.