Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer

Türkiye'nin en ilgi çeken muhteşem 10 yeri...

Türkiye'de Görülmesi Gereken 10 Yer
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 30 Aralık 2022 07:23

Güncellenme: 2 Aralık 2023 02:35

Türkiye'nin En Muhteşem 10 Yeri

Türkiye binlerce yıllık köklü tarihi, topraklarında yaşayan sayısız medeniyetin izlerini taşıyan zengin kültürü, eşine az rastlanan güzellikteki mimari yapıları, görkemli antik kentleri, muhteşem doğal güzellikleri ve misafirperver insanlarıyla dünya çapında ünlü bir coğrafyaya ev sahipliği yapmaktadır. Bu muhteşem coğrafyada mutlaka görülmesi gereken en önemli 10 yeri sizler için derledik.

Şimdi bunlara birlikte bakalım.

1)İstanbul 

Tarihte pek çok uygarlığın izini taşıyan, Türkiye'nin en büyük ve en gelişşmiş şehirlerinden biri olan İstanbul, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan muhteşem boğaz mazarsıyla ve Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalı Pazar gibi tarihsel mekanları barındırmasıyla hem yerli hemde yabancıların ilgisini çekmektedir.

2)Kapadokya

Anadolu'nun merkezinde yer alan Kapadokya nadir kaya kayaları ve yeraltı şehirleriyle ünlü olmasının yanı sıra olağanüstü güzelliği ile bilinen Peri Bacaları ile tanınmaktadır.

3)Antalya

Perge Antik şehri ve Aspendos tiyatrosu gibi tarihi mekanları barındırmakla kalmayıp aynı zamanda antik şehirleri ve akdeniz boyunca uzanan müthiş sahilleriyle ünlüdür.

4)Efes

Efes, Türkiye'nin batı kıyısında, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı'na ev sahipliği yapan antik bir şehirdir.

5)Pamukkale

Kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat minerallerin teraslarını, travertenlerini kapsamasıyla bilinen Türkiye'nin batısında bulunan ilimiz olan Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır.