Uzmanlardan Deprem Riskine Karşı İstanbul'u Kuzeye Taşıma Önerisi

Deprem bölgesinde incelemeler yapan ODTÜ'lü akademisyenlerden Profesör Doktor Barış Binici'ye göre ülke genelinde 500 binden fazla bina depremde yıkılma tehlikesinde. Olası bir İstanbul depreminde sıkışık yapılaşma nedeniyle yaşanabilecek felakete karşı uyaran Binici, İstanbul'u "kuzeye taşıma" önerisinde bulundu.

Uzmanlardan Deprem Riskine Karşı İstanbul'u Kuzeye Taşıma Önerisi
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 27 Şubat 2023 11:14

Güncellenme: 14 Nisan 2024 12:22

'DEPREM SEFERBERLİĞİ' ÇAĞRISI YAPILDI


Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Profesör Doktor Barış Binici, depreme hazırlık için "seferberlik" çağrısında bulundu.


Profesör Binici, "Binalarımızın yaklaşık yüzde 3,5'u ya yıkıldı ya da yıkım kararı alındı. Bunu tüm Türkiye'ye geneline yansıtacak olursak. Türkiye genelinde can kaybına neden olmasını beklediğimiz bina sayısı 500-600 bin. İlk olarak çözülmesi gereken önlem can kaybının engellenmesi. Bunun için de deprem seferberliği gerekiyor." İfadeleriyle uyarıda bulundu.


Olası deprem durumunda hasarın en aza indirilmesi için bilim insanları, kamu, yerel yönetimler ve vatandaşların bir arada çalışması gerektiğinin altını çizen Binici, "Bilimin yapması gereken bu 500-600 bini 20 milyon noktanın içinden çekip bulmak. Bunu bulduktan sonra kamu otoritesinin yapması gereken gerekli finansal ayağı saptamak vatandaş için. Vatandaşın da buna gönüllü olması. Yani bu onun varlığıydı ama bu varlığı iyileştirmek için para harcaması gerekebilir." Sözleriyle açıkladı.