Dünyadan Türkiye'ye Destek! Hangi Ülkeler Deprem Yardımı Gönderdi?

Türkiye'ye çeşitli ülkelerden yardımlar gelmeye devam ediyor. Yaşanan sarsıcı depremler sonrasında deprem bölgesinde OHAL ilan edilirken çeşitli ülkelerden destek mesajları ve yardımlar gündeme geldi. İşte Türkiye'ye yardım gönderen ülkeler...

Dünyadan Türkiye'ye Destek! Hangi Ülkeler Deprem Yardımı Gönderdi?
Yazar: Okan Poyrazlı

Yayınlanma: 10 Şubat 2023 14:51

Güncellenme: 26 Şubat 2024 11:50

AZERBAYCAN

Dördüncü seviye alarmın ilanından sonra, Azerbaycan ilk uluslararası yardım veren ülke oldu ve 400'den fazla Azerbaycanlı personel arama kurtarma çalışmalarına katıldı.


Depremde Türkiyeye yardım eden ülkeler #greece #usa #japan #azerbaijan


İNGİLTERE

Birleşik Krallık, Türkiye'ye 77 kişilik arama-kurtarma uzmanları, en son teknolojik ekipmanlar ve arama köpekleri gönderdiğini İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından paylaştı.


İSPANYA

İspanya, yardım amaçlı İskenderun'a yol alan iki gemi daha göndererek daha önce gönderdiği iki donanma gemisiyle birlikte yardım etmeye devam ettiğini duyurdu.


İSVİÇRE

İsviçre'den Hatay'a giden arama kurtarma ekibi, enkaz altındaki insanları kurtarmaya devam ediyor. İsviçre Dışişleri Bakanlığı'nın Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, İsviçre İnsani Yardım Birimi'nin 4 kişiyi enkaz altından kurtardığı bildirildi. Kurtarılanlar arasında 2 çocuk ve genç bir kadın ve erkek bulunmaktadır.

Aynı paylaşımda, sağlık ve konaklama uzmanlarından oluşan bir diğer yardım ekibinin cumartesi günü yardımlara katılacağı belirtildi. Ayrıca, İsviçreli uzmanların cumartesi günü Suriye'ye de giderek ihtiyaçları değerlendirmesi planlandı.


POLONYA

Polonya İtfaiye Şefi Andrzej Bartkowiak, Polonyalı arama ve kurtarma ekibinin Adıyaman'ın Besni ilçesinde 10 kişiyi kurtardığını duyurdu. Bartkowiak, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye'deki Polonyalı ekibin çalışmalarına ara vermeden devam ettiğini belirtti.

Zamanın çok önemli olduğunu vurgulayan Bartkowiak, "Mücadelemiz sonuna kadar sürecek." dedi. Ayrıca, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak da arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra 52 sağlık personelinin yola çıktığını açıkladı. Blaszczak, Polonya ordusunun Türkiye'nin yanındaki rolünü sürdüreceğini belirterek, "Tecrübeli ekibimiz Türkiye'ye gidiyor. Türkiye ile dayanışma içindeyiz." dedi.


AVUSTURYA

Avusturya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Bauer, Twitter'dan yaptığı açıklamada, deprem bölgesindeki arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan askerlerin bir kişiyi enkaz altından canlı olarak kurtardığını bildirdi. Bauer ayrıca Avusturyalı askerlerin çalışmalarının sürekli olarak devam ettiğini de belirtti. Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen de askerlerin deprem bölgesindeki çalışmalarını konuştu ve durumun çok ciddi olduğunu, askerlerin etkileyici bir çabayı sarf ettiklerini vurguladı.

Van der Bellen, arama kurtarma çalışmalarının yanı sıra evsiz kalan çok sayıda insan için çadır, battaniye ve yiyecek temin etmenin de gerektiğine dikkati çekerek, "Türkiye ve Suriye uluslararası yardıma ihtiyaç duyuyor, her an çok önemli." diye belirtti. Van der Bellen, Avusturyalıların yardım faaliyetlerinde bulunması ve uzaktaki komşularının acısını paylaşmasının güçlü bir dayanışmanın göstergesi olduğunu ve yardımların sürmesinin önemli olduğunu vurguladı.


Deprem için yardıma gelen ülkeler. Teşekkür ederiz😢#deprem #enkaz #ahbap #haluklevent #yardım #kefen


YUNANİSTAN

Yunanistan'dan gelen arama kurtarma ekibi, Türkiye'deki depremin etkisi altındaki insanları kurtarmak için çalışıyor ve bu çalışmanın sonunda bir kadın daha enkaz altından kurtarıldı. 30 yaşındaki kadın, Yunanistan Özel Afet Müdahale Birimi tarafından yapılan 5 saatlik çalışmanın ardından kurtarıldı ve ambulansla hastaneye götürüldü. Aynı ekip daha önce de bir erkek, iki kız çocuğu ve bir genç enkaz altından kurtarmıştı.İTALYA

İtalyan İtfaiyesi, Hatay'da meydana gelen depremin etkisi altındaki insanları kurtarmak için çalışan ekipler tarafından 9 saatlik zor bir çalışmanın sonunda, enkaz altından 23 yaşında bir gencin kurtarıldığını Twitter hesabından duyurdu. Ayrıca, İtalyan yardım ekibi bir genci daha enkaz altından kurtarmayı başardı.HOLLANDA

Hollanda'dan Hatay'a giden kurtarma ekibinin çalışmalarıyla da enkazdan kurtarılanların sayısı 10'a yükseldi.HİNDİSTAN

 "Dost Operasyonu" başlatan Hindistan, kurtarma çalışmalarında kullanılabilecek makineler, yardım malzemeleri, ilaçlar, diğer gerekli araç ve gereçlerin bulunduğu 4 uçağı halihazırda gönderdi. 

Hindistan Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen basın toplantısında konuşan Ulusal Afet Müdahale Gücü (NDRF) Genel Müdürü Atul Karwal, arama kurtarma çalışmaları için ilave ekiplerin hazırda bekletildiğini söyledi. Karwal, depremin büyük bir alanda geniş çaplı zarara yol açtığını belirtti. Kriz zamanında Türkiye'ye her türlü yardımı sağlamaya hazır olduklarını kaydeden Karwal, deprem çalışmaları için bir ekibin daha kısa sürede yola çıkacağını dile getirdi.RUSYA

Depremzedelere yardım için seferber olan başkent sakinleri, Büyükelçiliğe çadır, ısıtıcı, battaniye, kışlık giysiler, uyku tulumu, termos, taşınabilir şarj aletleri getiriyor. Bazı vatandaşlar da Rusya'daki Büyükelçiliğin açtığı banka hesaplarına para gönderiyor.BULGARİSTAN

Bulgaristan İtfaiye ve Sivil Savunma birimlerine bağlı 58 kişilik uzman kurtarma ekibinin Türkiye'ye hareket edeceği, ekibin kurtarma çalışmaları için donatılmış 20 araçla gideceği açıklandı. Ayrıca, yatak, yastık, battaniye, nevresim, havlu ve diğer eşyalardan oluşan 1000 uyku seti yollamaya hazır olduğu bildirildi.

Bulgaristan, bu yardıma takviye olarak 1000 battaniye, 1000 nevresim takımı göndereceğini, Bulgaristan'da Türk Kızılay ile oluşturulan acil yardım deposundan da 300 mutfak takımı, 300 aile tipi çadır, 300 kalorifer, 1000 döşek ve 3 bin battaniyeden oluşan yardım takviyesinin hazırlanacağını kaydetti.ÇİN

Çin'den arama, kurtarma ve sağlık destek görevlilerinden oluşan 82 kişilik ekibin yanı sıra ülkenin arama kurtarma teşkilatı Ramunion'a bağlı 8 kişilik ekip ve özel eğitimli bir köpek yola çıktı.