301
0

En İyi Fantastik Filmler! İşte En İyi 5 Fantastik Film!

En İyi Fantastik Filmler! İşte En İyi 5 Fantastik Film!

En İyi Fantastik Filmler! İşte En İyi 5 Fantastik Film!
Yazar: Funda Cihangir

Yayınlanma: 22 Mart 2023 13:31

Güncellenme: 24 Eylül 2023 00:25

fantastik filmler, bizi içerisinde bulunduğumuz dünya dışında pek çok güzel evrene yolculuğa çıkarıyor. Biz de sizler için en iyi ve tüm zamanların en çok sevilen 5 fantastik filmi derledik. Şimdiden iyi seyirler!


en iyi fantastik gerilim filmleri Nelerdir?  en iyi bilim kurgu ve fantastik filmler Nelerdir?


1)YÜZÜKLERİN EFENDİSİ


Yüzüklerin Efendisi serisi şüphesiz fantastik film türünün en sevilen ve popüler örneklerinden biri. J.R.R Tolkien’in romanlarından uyarlanan ve Peter Jackson’ın yönettiği bu film serisi, orta dünya adı verilen kurgusal bir evrendeki benzersiz bir yolculuğu anlatıyor. Serinin ilk filmi 2001 yılında vizyona girmiştir ve IMDB puanı 8,8’dir.  Film, toplamda 127 dalda ödül adaylığı almış 123 ödülü kazanmıştır. Buna ek olarak 4 Oscar ödülü kazanmıştır.Konusu


Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, dünyanın kaderini değiştirecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Yıllar önce üretilen ve Orta Dünya topraklarına kandan başka hiçbir şey getirmeyen yüzüklerin sonuncusu, üretiminden yüz yıllar sonra ortaya çıkar. Amcasının kendisine emanet ettiği yüzüğün nelere kadir olduğundan habersiz olan Frodo, büyücü Gandalf'ın anlattıkları sonrasında dehşete kapılır. Bu yüzükten ve müstakbel savaşlardan kurtulmanın tek yolu, gücünü toplamaya çalışan Sauron'u da engellemek için bu yüzüğü yok etmektir. Yüzüğü yok edilebileceği tek yer olan Mordor'a götürmek için kendini feda eden savaşçılardan oluşan bir ekip oluşturulur. Çok uzun ve çetin geçecek olan yolculuk başlar. Orta Dünya'nın kaderi artık bu grubun ellerindedir.


2)HARRY POTTER


Harry Potter, J.K Rowling’in aynı adlı romanlarından uyarlanmış bir fantastik kurgu film serisidir. Toplamda 8 filmden oluşan serisinin ilk filmi ‘’Harry Potter ve Felsefe Taşı’’ 2001 yılında vizyona girmiştir. Seride Daniel RadcliffeRupert Grint ve Emma Watson baş karakterleri canlandırmaktadır. İlk filmin IMDB puanı 7,6’dır ve 18’ini kazandığı 69 ödüle aday olmuştur.Konusu


Film serisiHogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda eğitim gören genç büyücü Harry Potter ile arkadaşları Hermione Granger ve Ron Weasley'nin yaşamlarını konu alır. Ana hikâye Harry'nin karanlık bir büyücü olan Lord Voldemort'un ölümsüz olmayı,Sihir Bakanlığı olarak bilinen büyücü yönetim kurulunu devirmeyi ve tüm büyücüleri ve Muggle'ları (büyülü olmayan insanlar) boyun eğdirmeye çalışması ve buna karşı bir hayat mücadelesi vermesidir.


3)YILDIZ SAVAŞLARI


Yıldız Savaşları, fantastik ve bilim kurgu dallarının şüphesiz en uzun süredir popülerliğini koruyan film serisidir. George Lucas tarafından yazılıp yönetilmiş ilk üçleme, döneminin en çok ses getiren film serisi olmuştur. Serinin ilk filmi ‘’Yıldız Savaşları- Gizli Tehlike’’ 1999 yılında vizyona girmiştir ve IMDB puanı 6,5’tir.Konusu


Genç Luke Skywalker’ın içindeki gücü keşfedip galaksinin zalim imparatoruna başkaldırmasına henüz on yıllar vardır. Hatta Luke henüz doğmamıştır. Barış içindeki galakside Cumhuriyet hüküm sürmektedir.


Barışçıl bir gezegen olan Naboo, iyi yürekli genç Kraliçe Amidala tarafından yönetilmektedir. Gizli Sith Lordu ve onun şampiyonu Darth Maul’un maşası olan Ticaret Federasyonu, barışı sarsacak girişimler ve adil olmayan müzakere taktikleriyle Amidala’yı köşeye sıkıştırmaktadır. Jedi şövalyesi Qui-Gon Jinn ve çömezi Obi-Wan Kenobi durumu incelemek için Naboo’ya gönderilirler.
Jedi’lar giderek derinleşen komployu keşfederken 9 yaşındaki Anakin’le tanışırlar. Küçük çocuğun mekaniğe karşı müthiş bir yeteneği ve şeytani bir zekası vardır. Jar Jar Binks isimli geveze ve kurbağamsı mahluğun da dostluğunu edinerek büyüyen uyumsuz grup, bir yandan Federasyonun robot ordularına karşı Amida’lanın yardımına koşarken, öte yandan da Darth Maul’la yüzleşmek zorunda kalacaktır. Galakside bir şeyler, geri dönmemek üzere değişmeye başlamıştır...

 

4)KARAYİP KORSANLARI


Karayip Korsanları, yapımcılığını Jerry Bruckheimer'ın, yönetmenliğini Gore Verbinski'nin, senaristliğini Ted Elliot ve Terry Rossio'nun yaptığı bir fantastik macera filmi serisidir. Walt Disney'de bulunan korsan parkı bu filmleri temel almıştır. Serinin ilk filmi Karayip Korsanları: Siyah İncinin Laneti, 2003 yılında vizyona girmiştir ve 8,1 IMDB puanına sahiptir.