448
0

Foreign Policy’den AK Parti Uyarısı; Seçimi Etkileyebilir

ABD’nin sayılı yayın kuruluşlarından olan Foreign Policy dergisi ilginç bir değerlendirmede bulundu.

Foreign Policy’den AK Parti Uyarısı; Seçimi Etkileyebilir
Yazar: Yasemin Toker

Yayınlanma: 4 Mayıs 2023 16:25

Güncellenme: 11 Temmuz 2024 13:46

ABD’nin sayılı yayın kuruluşlarından olan Foreign Policy dergisi ilginç bir değerlendirmede bulundu. 14 Mayısta gerçekleşecek olan seçimde yaşanabilecek usulsüzlüklere dikkat çeken Foreign Policy, AKP’nin seçim sonucunu değiştirmeye yönelik girişimlerde bulunabileceğine yer verdi.

Foreign Policy dergisinde yayınlanan “Türkiye'de seçimler özgür ya da adil olmayacak ama muhalefet yine de kazanabilir” başlıklı yazıda, muhalefetin anketlerde önde olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın siyasi kariyerine son verebileceğine yer verildi.

Dergi, Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen 10 yılda yapılan seçimlerde birkaç defa müdahale ettiği ama her zaman başarılı olamadığı ifade edildi. Yazıya, 2019'da İstanbul Belediye Başkanlığı seçimlerinde oyların yeniden sayılması üzerine Ekrem İmamoğlu'nun ezici bir çoğunlukla seçimi kazandığına vurgu yapıldı.

6 Şubat depremleri öncesinde Tayyip Erdoğan'ın en zayıf noktasının Türk ekonomisinin kötü yönetimi olduğunu kaydeden Foreign Policy, iktidarının tabanını elinde tutmak için birkaç defa ücretleri artırdığına yer verdi.

Bahsedilen seçim yazısında, uluslararası toplumun seçimi dikkatle takip etmesi, usulsüzlükler konusunda Recep Tayyip Erdoğan'ı açıkça uyarması gerektiği de belirtildi. İktidarın barışçıl yolla transferinin Türkiye'de büyük önem taşıdığına vurgu yapan FT, ülkede demokrasinin tehlikede olduğu yorumuyla değerlendirmeyi tamamladı.