Bilim İnsanları 53 Yaşındaki Kadının Cilt Hücrelerini 30 Yıl Gençleştirdi!

Sıradışı Bir Deney

Bilim İnsanları 53 Yaşındaki Kadının Cilt Hücrelerini 30 Yıl Gençleştirdi!
Yazar: Deniz Kutlu

Yayınlanma: 20 Mayıs 2024 14:35

Güncellenme: 14 Temmuz 2024 17:19


İngiltere'de Cambridge'deki bilim insanları, 53 yaşındaki bir kadının cilt hücrelerini, 23 yaşındaki bir kadının hücreleriyle aynı gençlik seviyesine getirmeyi başardı. Bu çarpıcı gelişme, cilt hücrelerinin 30 yıl gençleştirilmesi anlamına geliyor ve gelecekte yaşlanma karşıtı tedavilerde büyük umut vaat ediyor.

BBC'nin haberine göre, araştırmayı yürüten ekip, hücre gençleştirme işleminin vücuttaki diğer dokulara da uygulanabilir olabileceğini düşünüyor. Bu araştırma, 25 yıl önce klonlanan koyun Dolly'de kullanılan teknikler üzerine inşa edilmiş. Araştırmacılar, yaşa bağlı hastalıkların tedavisinde yeni yöntemler geliştirmeyi hedefliyor.

İlerisi İçin Kritik Bir Adım

Cambridge'deki Babraham Enstitüsü'nden Araştırma Ekibi Başkanı Prof. Wolf Reik, bu yöntemin, insanları yaşlanmanın etkilerine karşı daha uzun süre sağlıklı tutmak için kullanılabileceğini belirtti. Reik, "Bu tarz şeyleri hayal ediyorduk. Birçok hastalık yaşlanmayla daha kötü hale geliyor. İnsanlara da bu şekilde yardım edebilme fikri oldukça heyecan verici." dedi.

Çalışmanın henüz çok erken bir aşamada olduğunu belirten Reik, hücre gençleştirmenin mümkün olduğunu ilk kez ortaya çıkarmanın ilerisi için kritik bir adım olduğunu vurguladı.

Tekniğin Kökenleri ve Gelişimi

Bu gençleştirme tekniğinin kökenleri, 1990'larda Edinburgh'taki araştırmacıların, bir koyundan aldıkları deri hücresini embriyoya dönüştürmek için geliştirdikleri yöntemle klonlanan koyun Dolly'ye dayanıyor. 2006 yılında Kyoto Üniversitesi'nden Profesör Shinya Yamanaka, Dolly tekniğini basitleştirerek "IPS" adı verilen yeni bir yöntem geliştirdi. Reik ve ekibi, 53 yaşındaki kadının cilt hücrelerinde bu IPS tekniğini kullandı.