594
0

Michelin Yıldızı Nedir? Michelin Yıldızı Hikayesi...

Michelin yıldızı ne demek? Michelin yıldızının ortaya çıkış hikayesi nedir?

Michelin Yıldızı Nedir? Michelin Yıldızı Hikayesi...
Yazar: Nil Karan

Yayınlanma: 18 Nisan 2023 19:23

Güncellenme: 18 Haziran 2024 17:17

Michelin Rehberinin Ortaya Çıkış Hikayesi

Michelin kardeşleri, araç lastiği satışının düşmesi ile birlikte "satışları nasıl yükseltebiliriz?" diye düşünürken akıllarına bir rehber hazırlamak gelir ve bu rehber sayesinde Fransa'daki sayılı ve saygın araba sahiplerine, ülkedeki en iyi restoran ve kafeleri önerme planını yaparlar.

Tüm bunların esas amacı insanları yola çıkmaya teşvik etmek olarak belirlenir. 1900 yılında rehberin ilk ücretsiz baskısı dağıtıldı. Araba sahiplerine pratik bilgiler sunan bu rehber giderek daha popüler hale geldi. 1. Dünya Savaşı nedeniyle rehber bir süreliğine durduruldu. Savaşın bitmesiyle beraber 1918 yılında rehber Paris ile sınırlı kalacak şekilde restoranlar kategorilerine göre listelendi. Yeni otel listelerinin eklenmesi ve reklamların kaldırılması ile birlikte restoran bölümü ilgi odağı haline geldi ve “Michelin Rehberi (Guide)” efsanesi ortaya çıktı.

Michelin kardeşler, 1926 yılında restoranları incelemeleri için bağımsız bir müfettiş ekibi oluşturdular ve kaliteli işletmeler Michelin yıldızlarıyla ödüllendirilmeye girişildi.

Rehberi oluşturma aşamasında üç aşamalı bir derecelendirme sistemi getiriliyor. Bu sistemde restoranlar hizmet verdikleri alan ve performans üzerine bir puanlama sistemine sokuluyor.